Kazakistan’da kurulan Uranyum Bankası’na dünya liderlerinden tam destek

Nisan 3, 2016 | | ANALİZ , GÜNDEM

 

Nazarbayev Nükleer enerji barış amaçlı kullanılmalı 1

ABD’nin başkenti Washington’da yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde Kazakistan’da kurulan Uranyum Bankası’na dünya liderlerinden tam destek geldi. Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden yapılan açıklamada aralarında ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Kanada, Güney Kore, İngiltere, İspanya, Japonya, Fransa ve Almanya’nın bulunduğu 17 ülke yayımladıkları ortak bildiri ile Kazakistan’da kurulan Uranyum Bankası’na destek verdikleri belirtildi. Zirveye katılan devlet başkanlarının Kazakistan’da kurulan düşük düzeyde zenginleştirilmiş Uranyum Bankası’nın kurulmasının büyük bir başarı olarak nitelendirdiklerini bilgisinin yapıldığı ortak açıklamada, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya ekseninde Kazakistan’ın attığı adımların takdire şayan olduğu vurgulandı.

uranyum bankasına destek 1

Geçen senenin Ağustos ayında kurulan Uranyum Bankası, düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum yakıtının nükleer enerjiden faydalanmak isteyen ülkelere aralıksız ve istikrarlı bir biçimde verilmesine imkân sağlamayı amaçlamakta. Nükleer Yakıt Bankası’na üye devletin serbest piyasadan nükleer yakıt alma imkanı yoksa çok ihtiyaç olması durumunda nükleer yakıt almak üzere buraya başvurabiliyor. Zenginleştirilmiş uranyum yakıt almak isteyen üye devlet, Banka’ya ödeme yaptıktan ve bütün sözleşmeler imzalandıktan sonra fabrika, nükleer yakıtı tesisten çıkartacak. Banka ile üye devlet arasında imzalanan anlaşmada mutlaka nükleer yakıtın sadece enerji reaktörlerinde yakıt olarak kullanılacağına dair hüküm bulunmakta.
Uranyum Bankası, düşük zenginlikli uranyum geliştirme mevzuatı çerçevesinde ülkelerin yapacağı barışcıl nükleer programlar için oluşturulan banka ile UAEA, üye ülkeler için öteki kaynak arzlarındaki bozulmalara karşı enerji güvenliği ve yatırım istikrarı öngörülebilirliğinde bir alternatif sunuyor.
Ağustos ayında kurulan Uranyum Bankasına Türkiye sermaye yardımında bulunmazken ABD 49 milyon Dolar, AB 25 milyon Avro, Kuveyt 10 milyon dolar, Norveç 5 milyon dolar, Birleşik Arap Emirlikler 10 milyon dolar, Kazakistan ise 400 bin dolar vermişti.

Stephaber.com

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)