Rusya gerilimi tırmandırıyor

Aralık 4, 2015 | 605 gösterim | ANALİZ
Rusya Dýþiþleri Bakaný Sergey Lavrov

Rusya Dýþiþleri Bakaný Sergey Lavrov

Uçak krizinde Türkiye’ye karşı tepki dozunu artıran Rusya, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin,  IŞİD ile yasadışı petrol ticaretinde doğrudan ilişkisi olduğunu öne sürdü. Suriye sınırından Türkiye’ye petrol taşıdığını öne sürdüğü tankerlerin fotoğraflarını paylaştı. Erdoğan ise kaçak petrol iddiaları için ‘iftira’ dedi.

Türkiye’nin IŞİD’den petrol satın aldığı ithamında bulunan Rusya, bu konudaki iddialarını dün farklı bir boyuta taşıdı. Geçen hafta kaçak petrol satışı iddiasıyla ilgili ismini vermediği “Türk yetilileri” suçlayan Rusya, bu kez doğrudan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesini hedef aldı. Örgütün finansal kaynaklarına dair dün Moskova’da yabancı askeri ataşelere ve muhabirlere brifing veren Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoly Antonov, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin, Suriye‘de IŞİD’in elinde olan petrol yataklarından yapılan yasa dışı petrol sevkiyatlarıyla doğrudan ilişkisi var.” suçlamasında bulundu. “IŞİD’in Suriye ve Irak’ta çaldığı petrolün ana tüketicisi Türkiye’dir.” diyen Antonov, Türkiye’ye geçtiğini iddia ettiği petrol tankerlerinin doldurulmasına ve sınırı geçmesine ait olduğunu öne sürdüğü uydu görüntülerini paylaştı. Ancak Erdoğan ailesine yönelik suçlamalarla ilgili herhangi bir delil ortaya koymadı.

‘IŞİD PETROLÜNÜN ANA GÜZERGAHI TÜRKİYE’

Brifingde örgütün petrol ticaretinden yılda 2 milyar dolar elde ettiği ifade edildi. Rusya Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Sergey Rudskoi, hava operasyonlarında IŞİD’e ait 32 petrol üretim tesisi ve 11 petrol rafinerisinin imha edildiğini, örgütün petrol ticaretinden elde ettiği paranın yarıya düştüğünü kaydetti. Suriye’den satılan petrolün ana güzergâhının Türkiye olduğunu IŞİD’in çıkardığı petrolün sınırdan geçiş yaptığı üç rota tespit ettiklerini ileri süren Rus general şu iddialarda bulundu: “Petrol sevkiyat rotası Suriye’nin doğusundan başlayıp Türkiye’ye gidiyor ve Batman’daki bir rafineride sona eriyor. Bazı durumlarda ise IŞİD tankerleri Suriye’nin Türkiye sınırını geçip limanlara gidiyor. Petrol buradan işlenmek üzere gemilerle üçüncü ülkelere gidiyor. Kasım ayında Türkiye sınırı yakınlarında 16 bin 260 adet petrol tankeri görüldü. Petrolün bir kısmı da iç pazarda satılıyor.” Ancak Rusya’nın açıkladığı rotalardan Sincar-Afrin güzergâhı, birçok kişi tarafından sorgulandı. Kilis’in karşısındaki Afrin’in, IŞİD’e karşı savaşan PYD’nin kontrolünde olduğuna dikkat çeken uzmanlar, PYD’nin böyle bir şeye müsaade etmeyeceğini savundu. Sosyal medyada konunun Tüpraş Batman Rafinerisi ile ilişkilendirilmesi üzerine bir açıklama yapan firma yetkilileri, iddiaları yalanladı. Rakamlarının şeffaf olduğunu belirten şirketin açıklamasında, “Batman Rafinerimizde işlenen ham petrol TPAO’dan (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) ve Türkiye’de ham petrol üretim lisansı olan üretici firmalardan tedarik edilmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Moskova’daki brifingde Rusya, Türkiye’yi IŞİD’e uzun zamandır  militan ve silah sağlamakla da suçladı. Rus general Rudskoi, “Geçtiğimiz hafta için yaklaşık 2 bin militan, 120 ton cephane ve çeşitli amaçlarla yaklaşık 250 araç Türkiye topraklarından IŞİD ve El Nusra’ya transfer edildi.” dedi. Gelecek hafta  Türkiye’nin IŞİD’e yardım ettiğini gösteren deliller yayınlayacaklarını söyledi. Rusya, BM Güvenlik Kurulu’na (BMGK) terörist gruplara maddi destek sağlanmasını engellemek için alınan tedbirleri sıkılaştırmayı öneren bir tasarı sunmaya hazırlanıyor.

Zaman Gazetesi

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)