Erdoğan’ın Kırgızistan’ı Ziyareti, Kırgız Hükümetinin ve Halkının “SAPAT” Okullarına Karşı Tutumunu Değiştirmeyecek… Kırgız Uzman: Türk büyükelçisi diplomatik ahlak kurallarını ihlal etti…

Haziran 8, 2018 | | DÜNYA

 

edilKırgızistan’da SAPAT Eğitim Kurumları’na bağlı yeni bir okul inşaatı için izin verilmesi ülkede bulunan Türk Büyükelçisini rahatsız etti. Türkiye Büyükelçisi Kamil Fırat, verilen izinden dolayı Kırgızistan’a yapılan maddi yardımların kesilebileceğini söyledi. Türkiye’nin Bişkek Büyükelçi Kamil Fırat, Issık Kul vilayetinde Türkiye tarafından finansa edilerek kurulan 4 kreşin açılışına katılmış burada yaptığı konuşmada “SAPAT” okulunun inşası için verilen izin konusunda, “Bu mesele Erdoğan’ın Eylül ayında Kırgızistan’a yapacağı resmi ziyareti olumsuz etkileyebilir. Ayrıca Türkiye Kırgızistan’a maddi desteğini kesebilir” şeklindeki açıklama yapmıştı. Büyükelçinin bu açıklaması Kırgızlar tarafından son derece yersiz bir açıklama olarak değerlendirildi. Uluslararası İlişkiler Uzmanı Edil Osmonbetov, Türk diplomatın açıklamalarını yersiz bulduklarını ifade ederek Türk Büyükelçinin diplomatik ahlak kurallarını ihlal ettiğini belirtti.

Kırgızistan Egemen Bir Devlettir Kimse Müdahale Edemez…

Büyükelçi Kamil Fırat’ın açıklamaları ile ilgili olarak değerlendirmede bulunan Kırgıziztan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Edil Osmonbetov, Kırgızistan’ın egemen bir devlet olduğuna dikkat çekerek, ülke olarak jendi kararlarının kendilerinin verebileceğini söyledi. gezitter.org sitesinde yer alan haberde Osmonbetov, “SAPAT” Eğitim Kurumlarının ülkede yasal olarak faaliyet gösterdiğini ifade ederek, ülkede okul açmanın ülkenin iç meselesi olduğunu ve kimsenin buna müdahale edemeyeceğini hatırlattı.

SAPAT okullarının son derece kaliteli bir eğitim verdiğinin altını çizen Osmonbetov, bu okullar yüksek kalitede eğitim verdiğini ifade ederek, SAPAT Okullarının Kırgızistan için ihtiyaç olup olmadığına  kendilerinin karar verebileceğini vurguladı.

Büyükelçinin Bu Talihsiz Açıklaması Kırgız-Türk İlişkilerini olumsuz etkileyecek

Dünya diplomasisinde, büyükelçinin talimatı okuması ya da başka bir ülkeye görüş bildirmesinin kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Edil Osmonbetov, Büyükelçi Kamil Fırat’ın bu talihsiz açıklamasının Kı1452795-1-1528261293rgız-Türk ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini ifade ederek, luslararası işbirliği söz konusu olduğunda iç politika konusu hakkında bir görüş bildirmenin yanlış olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin Dostça İlişkiler İçinde Olduğu Ortak Ülkelere İhtiyacı Var…

Türkiye’nin dostça ilişkiler içinde olduğu ortak ülkelere ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Osmonbetov, Kırgız-Türk ilişkilerinde daha farklı ve verimli fikirler üzerinde konuşulması ve çalışılması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan’ın Kırgızistan’ı Ziyareti, Kırgız Hükümetinin ve Halkının “SAPAT” Okullarına Karşı Tutumunu Değiştirmeyecek

Eğitim kurumunun açılışının iki ülke ilişkilerine nasıl bir etki edeceği konusunu da değerlendiren Osmonbetov, “Siyasette, işler farklıdır. Ancak, bence, Türk hükümeti geleceği düşünüyorsa, o zaman bu tür küçük meselelerle uğraşmamalıdır. Türkiye ile Kırgızistan arasında dostane ilişkiler olmalı” diyerek, ancak, hiç kimsenin Kırgızistan’ın iç sorunlarına müdahale edemeyeceğini, bunun yanında Erdoğan’ın ziyaretinin de Kırgız Hükümetinin “SAPAT” eğitim kurumuna karşı tavrını değiştirmeyeceğine dikkat çekti.

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)