Kazak siyaset bilimcisinden okunmaya değer 15 Temmuz röportajı… Hiçbir yerde bulamayacağız “15 Temmuz” yorumlar ve değerlendirmeler…   İlginç sorular…

Temmuz 15, 2017 | | DÜNYA , GÜNDEM

 

darbeyi-kim-yaptiKazakistan’ın önde gelen siyaset bilimcisi Aydos Sarım, Türkiye’de geçen sene yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde birbirinden ilginç değerlendirmelerde bulundu.  qamshy.kz internet sitesine darbenin yıldönümünde röportaj veren Aydos Sarım’ın, olayın üzerinden bir sene geçmiş olmasına rağmen AKP iktidarı tarafından hala hiçbir somut adımın atılmadığını, gerçek suçluların ise şimdiye kadar yakalanarak çoktan gereken cezaya çarptırılmış olması gerektiğinin altını çizdi.

Türk Hükümeti devlet olarak suç işleme gayreti içerisinde

Başarısız darbe girişiminin ardından 100 bin kişinin hapishanelere konulduğunu ve 2 yüz bin kişinin de mağdur edildiğine dikkat çeken ünlü siyasetçi Aydos Sarım, bu tutum ve davranışından dolayı Türk Hükümetinin devlet olarak suç işleme gayreti içerisinde olduğunu ifade ederek; darbe girişiminin gerçek faillerinin halen bulunamamasının çok garip olduğunu vurguladı. Yaşanan darbe girişiminin ardından bir yıl geçmesine rağmen Türk Hükümetinin cumhuriyet tarihinde daha önce hiç görülmemiş şekilde anayasayı değiştirdiğini ve hükümetin kendi bekası için gerekli yasaları hızlı bir şekilde çıkarttığını söyledi.

Hangisi gerçek darbe?

Yaşanan darbenin hangisi gerçek? diye soru sormanın zamanı geldiğini işaret eden Aydos Sarım, Türkiye’nin yüzünü uygar bir ülke olmaktan 180 derece çevirdiğini ifade etti. Darbe gibi büyük bir olaydan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) nasıl habersiz olduğunu ve neden önceden önleyemediğini vurgulayan Sarım, bazı kişi ve kurumların bu darbeden hükümetin haberdar olduğu ve hükümetin bu darbeyi kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı yönünde kuşkularının olduğunun altını çizdi.

Darbenin arkasında eğer Gülen varsa neden henüz somut bir belge sunulmadıaydos-sarim

Türk Hükümetinin darbe konusunda Fethullah Gülen’i suçladığını ancak bu yönde henüz dünya kamuoyunu ikna edici bir belge ortaya koyamadığına dikkat çeken Sarım, darbenin araştırılması noktasında hükümetin komisyon kurmak için neden istekli olmadığının da anlaşılamadığına vurgu yaptı.

Hükümet gerçeklerin üzerini örtüyor

Darbeyi hükümetin çok iyi bir şekilde kendi çıkarları doğrultusunda kullandığını ve gerçeklerin üzerini örttüğünü söyleyen siyaset bilimci Aydos Sarım, gerçeklerin er ya da geç bir şekilde ortaya çıkacağını hatırlattı.

Stalin dönemindeki yöntemler kullanılmaktadarbe-g

Darbe ile suçlanan eğitim, yargı, emniyet, ordu, bankacılık ve finans sektöründeki binlerce kişinin henüz suçlarının ispatlanamadığına dikkat çeken Aydos Sarım, savcılıkların bu insanlar hakkında hiçbir delil ortaya koyamadığını bildirdi.

Bazı kişilerin şahsı çıkarları doğrultusunda masum insanları sebepsiz yere ihbar ettiğini anlatan Sarım: “Stalin döneminde olduğu gibi “halk düşmanı” ilan etmek, başka fikri savunuyor diye suçlamak, başkasını destekliyor diyerek hapse attırmak ve işten kovdurma hadiselerinin tümü bir sene içerisinde Türkiye’de yaşandı. Burada en önemli mesele mahkeme kararının olmamasıdır” diyerek yaşananları Stalin dönemine benzetti.

Türkiye Avrupa’dan uzaklaşıyor

Türkiye’de terör saldırılarının azalmadığını, ülkenin Avrupa ülkeleri ile ilişkilerinin giderek kötüleştiğini söyleyen Aydos Sırım, “Erdoğan bugün Almanya’yı faşist olarak suçluyor;  yarın bir başkasını farklı bir şekilde suçluyor. Böyle aptalca işler pek uzun sürmez. Bunun sonu büyük bir felaket olabilir.” dedi.

Türkiye büyük bir fırsatı kaçırıyor

Önümüzdeki yüz yıl içerisinde Türkiye’nin sadece bölgesel değil aynı zamanda uluslararası olarak en güçlü devletlerinden biri olma yolunda ilerlediği konusunda uzmanların hem fikir olduğunu ancak yaşanan bu olaylardan sonra ülkenin büyük bir fırsatı kaçırdığına dikkat çeken Aydos Sarım: “Türkiye’nin bugün geldiği noktaya bakar mısınız? Türkiye 80’li yıllarda meydana gelen darbe sonrası yapılan reformların meyvesini toplamakta.” diye konuştu.

darbe-sarimTürkiye ekonomisi Erdoğan geldikten sonra gelişmedi

Türkiye ekonomisinin Recep Tayyip Erdoğan geldikten sonra gelişmediğine vurgu yapan Sarım, Erdoğan’ın kendisinden önce yapılan stratejik öneme sahip, planlı reformların meyvesini yediğine dikkat çekti.

Fransız düşünürün sözünü hatırlattı

Türkiye’de olumsuz bir sürecin başladığını, bilim ve eğitim alanındaki soruşturmaların, göz altıların ve tutuklanmaların büyük bir felaket olduğunun altını çizen Aydos Sarım, 16 ve 17 yüz yılda Fransız bir düşünürün: “Bizim Fransa büyük devlet gibi görünüyor. Ama memleketten dört yüz bilim adamını çıkarırsak, bizim halk aptallar halkına döner” söylemini hatırlattı. Kendi varlığını ve hükümetini güçlendirmek için halkı kutuplaştırmanın kazanılmış bir zafer olmadığını; aksine mağlubiyet olduğunu da sözlerine ekleyen Aydos Sarım, birkaç neslin geleceğini düşünen siyasetçinin amacının halkın birliğini sağlamaktan ibaret olduğunu vurguladı.

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)