Kazakistan Dışişlerinden Lavrov’un vize açıklamasına cevap: Vize şartlarının getirilmesi veya kaldırılması, her egemen devletin hakkıdır…

Mart 17, 2018 | 428 gösterim | DÜNYA

 

usa-visa-642x305Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Anuar Jaynakov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un vize açıklamasına cevap verdi. 15 Mart’ta Moskova’da yapılan bir zirvede Sergey Lavrov, Kazakistan’da ABD vatandaşları için vizesiz rejim uygulama meselesinin Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) kapsamında koordinasyonu gerektireceğine dair açıklamada bulunmuştu.

Avrasya Ekonomik Birliği siyasi bir birlik değil

Bakanlık yetkilisi Anuar Jaynakov yaptığı açıklamada, vizesiz rejim uygulamasının her bir bağımsız ülkenin kendi kararı olduğunu belirterek, “Kazak tarafı, vize rejiminin bir bütün olarak kolaylaştırılması, uluslararası ticaret ve ekonomi, bilim, teknik, kültürel ve insani işbirliğini yoğunlaşmasına katkıda bulunması, yatırım ve turizm gelişim akışını ve halklar arasında çeşitli bağlantıları teşvik etmesinden kaynaklanmaktadır. Avrasya Ekonomik Birliği siyasi bir birlik değildir.” Dedi.Jaynakov açıklamasında ayrıca, ABD vatandaşlarının Rusya dahil olmak üzere komşu ülkeleri ziyaret etmek istemeleri durumunda ziyaret edecekleri ülke vizesine sahip olunması gerektiğini ifade etti.

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)