Kazakistan’da Flaş Gelişme… Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev istifa etti

Mart 19, 2019 | | DÜNYA

 

1Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev yaptığı açıklamada 20 Mart 2019’dan itibaren görevinden istifa ettiğini açıkladı. Devlet kanallarında halka seslenen, Nursultan Nazarbayev, 30 yıldır bu göreviyaptığını ve her şeyi halkla birlikte gerçekleştirdiğini ifade ederek, işi doğası gereği görevi bırakma vaktinin geldiğini ve seçimler yapılana kadar yerine Senato Başkanı Kasım-Jomart Tokayev’i vekil olarak tayin ettiğini söyledi. Nazarbayev,  TV’de halka açık yaptığı konuşmasında: “Devlet Başkanı olarak elimdeki güçlerimden vazgeçme kararı aldım” dedi. Nazarbayev, ülkenin Güvenlik Konseyi Başkanlığı’nı ve en büyük siyasi parti olan ‘Nur Otan’ın başkanlığını yürütmeye devam edecek. Ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan 79 yaşındaki Nursultan Nazarbayev, 2017 yılında başkanlık sistemine son verdi ve bazı yetkilerini parlamento ve hükümete devretti. Orta Asya’nın en büyük ekonomisi olarak bilinen 18 milyon nüfuslu Kazakistan zengin petrol, uranyum, demir ve altın rezervlerine sahip.

Tokayev: Çalışkan ve Adil biri

Cumhurbaşkanı NAzarbayev, vekil olarak atadığı Senato Başkanı Kasımjomart Tokayev’in bu göreve layık olduğunu ifade ederek: “Kendisi benimle bağımsızlığımızın ilk yıllarından bu yana omuz omuza çalıştı. Çalışkan ve adil birisi. Ülkeyi kendisine emanet edebileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu. Konuşmasının sonunda halka huzur ve mutluluk dileyen Nazarbayev, Kazak halkına bir kez daha teşekkür etti.

Nazarbayev kimdir?

6 Temmuz 1940 tarihinde Almatı, Qaskelen ilçesi, Şamalğan köyünde doğan Nazarbayev Mühendis metalurji uzmanı olarak iş hayatına atıldı. Daha sonra siyasete atılan Kazak lider 1 Aralık 1991’de Nazarbayev, oyların %98,7’sini alarak bağımsız Kazakistan’ın halk tarafından seçilen ilk devlet başkanı oldu ve o günden bu yana Devlet Başkanlığı görevini yürüttü. Dünya Türkleri Asamblesi tarafından 2010 yılında Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen Nazarbayev evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)