KIRGIZ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A BÖYLE CEVAP VERDİ: “SAPAT EĞİTİM KURUMLARI BİZİM GÖZETİMİMİZDE ÇALIŞIYOR”  

Eylül 2, 2018 | | DÜNYA

 

kirgizAKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kırgızistan ziyaretinde mevkidaşı Sooranbay Ceenbekov ile birlikte açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanını Türk okulları  ve  Gülen cemaati konusunda ‘uyarıyorum’ diyerek  yönlendirmek istedi. Erdoğan’ın sözlerine mevkidaşı Ceenbekov ise “SAPAT Eğitim Kurumları Milli Eğitim Bakanlığı nezaretinde yasalara uygun şekilde faaliyet sürdürüyor. Kırgızistan’da çalışan bütün vatandaşlarımız bizim gözetimimizde çalışmaktadır.” şeklinde karşılık verdi.

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent Bişkek’e gelen Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov ile birlikte ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan, yaptığı basın açıklamasında Gülen cemaatine yönelik itham ve suçlamalarda bulundu.

ERDOĞAN’DAN AYNI NAKARAT

Erdoğan açıklamalarında,  “Siyasi, askeri, ticari ve kültürel alanlarda atabileceğimiz adımları görüştük. Türkiye, Kırgızistan arasındaki ilişkilerin hak ettiği düzeye ulaşması için yoğun çalışmalar yapıyoruz. Pazartesi günü Türk Konseyi’ne katılarak önemli kararlar alacağız. Ekonomik ilişkilerle desteklenmeyen her iş birliği zayıflamaya mahkumdur. Birikimlerimizi Kırgızistan ile paylaşmayı arzu ediyoruz. F..ö ile mücadele başlıca gündem maddemizi oluşturdu. Kırgızistan’daki F..ö varlığıyla mücadele edilmesi başlıca gündemimizi oluşturdu. F..öyü Kırgızistan için bir tehdit olmaktan çıkaracağız. F..ö ile mücadele konusunda biz Kırgizistan’ın bizim yaşadıklarımızı yaşamasını istemeyiz.” ifadelerini kullandı.

SEBAT EĞİTİM ALANINDA UZUN YILLARDIR ÖZEL BİR ŞİRKET OLARAK FAALİYET YÜRÜTÜYOR

Erdoğan’dan sonra söz alan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ise, Gülen cemaati ile ilgili Erdoğan’ın aksine “terör örgütü” ifadesini kullanmazken, “Biz söyleyeceklerimiz söyledik, cevaplarımızı verdik. Uluslararası Sebat Eğitim Kurumları uzun yıllardır özel bir şirket olarak Kırgızistan’da eğitim alanında faaliyet gösteriyor” ifadelerini kullandı.

kirgiz-1Ceenbekov’un açıklamasından satır başları şöyle:

“SAPAT EĞİTİM KURUMLARI YASALARA UYGUN FAALİYET GÖSTERİYOR”

Biz ikili görüşmelerde de bunları görüşmüştük. Nisan görüşmelerinde de bu konuları konuşmuştuk. Biz söyleyeceklerimiz söyledik, cevaplarımızı verdik. Uluslararası Sebat Eğitim Kurumları uzun yıllardır özel bir şirket olarak Kırgızistan’da eğitim alanında faaliyet gösteriyor. 1 yıl önce kadar eğitim kurumlarının ismi SAPAT olarak değiştirildi. SAPAT Eğitim Kurumlarının kurucuları ve yönetiminde Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere geriye kalan kurucularının tamamı Kırgız vatandaşıdır. Ayrıca SAPAT Eğitim Kurumlarının tüm faaliyetleri Kırgızistan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenmekte ve Kırgızistan yasaları çerçevesinde faaliyet göstermektedirler. Bu iş devlet tarafından komple kontrol altına alınmıştır. Bilim ve Eğitim bakanlığı bu işin içindedir ve kontrolü altındadır.

“KIRGIZİSTAN’DAKİ HER VATANDAŞ BİZİM MEVZUATIMIZA GÖRE ÇALIŞMAKTADIR”

Kardeş ülkelerimize Kırgız vatandaşlarından hiçbir hareket olmayacaktır. Herhangi bir Kırgız vatandaşı Türkiye’ye karşı bir şey yapmak isterse sorumluluk altında tutulacaktır. Bunu bizzat kendim kontrol edeceğim. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki, Kırgızistan’da çalışan her vatandaşımız bizim mevzuatımıza göre çalışmaktadır. Ve mevzuata göre çalışmasını kendimiz kontrol etmekteyiz.”

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)