Türkiye’de ev alana vatandaşlık: Ruslar bir ayda 261 konut aldı… Hangi ülkeler ilgi gösteriyor…

Ocak 18, 2019 | 170 gösterim | DÜNYA

turkiyede-ev-alana-vatandaslik-ruslar-bir-ayda-261-konut-aldiTürkiye 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancılara doğrudan vatandaşlık veriyor. Yüksek gelirli Ortadoğulular hem tutarın düşük olması hem de İslami yaşam tarzını sürdürmek düşüncesiyle uygulamaya ilgi gösteriyor.

Türk vatandaşı olmak isteyen yabancıların yapması gereken gayrimenkul yatırımı 19 Eylül 2018’den itibaren 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü. Üstelik bu yolla başvuranlara ‘oturma izni’ değil doğrudan vatandaşlık veriliyor. Süreç yabancı yatırımcının Türkiye’deki bir danışmanlık şirketine başvurmasıyla başlıyor. Gerekli belgelerin teslim edilmesinin ardından ortalama 45-50 gün içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları bütün aileye teslim ediliyor.

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre düzenlemenin ardından büyük çoğunluğu Ortadoğu’dan 250’yi aşkın kişi bu yolla Türk vatandaşlığına başvurdu. Uygulama 3 ayda yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım çekti. Buna ek olarak yaklaşık 200 kişinin de belge teslimi aşamasında olduğu belirtiliyor.

Bu sayıya yurt dışında neredeyse hiç tanıtım yapılmadan ulaşıldı. Danışmanlık şirketleri, yapılacak tanıtımlarla birlikte sayının 2019’da patlama yapmasını bekliyor.

Hangi ülkelerden ilgi gösteriliyor?

Bu yolla vatandaşlık almak niyetindeki yabancılara hizmet veren Ata Kurumsal Danışmanlık Genel Müdürü Murat Sarıusta DW Türkçe’ye en çok ilginin İran ve Irak’tan geldiğini anlatıyor. Bu ülkeleri Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Cezayir, Libya, Yemen gibi ülkeler takip ediyor.

Murat Sarıusta, 3 ay içindeki değişimi doğrudan gözlemlemiş: “Eskiden Yemenli, Katarlı ultra zenginler başvururdu. Şimdi güvenlik meseleleri olan Irak, Suudi Arabistan ve İranlılar da başvuruyor.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Kasım 2018 konut satış rakamlarına göre, 11 ayı kapsayan verilerde Türkiye genelinde 35 bin 430 konut yabancılara satıldı. Iraklılar 7 bin 308 ile birinci, İranlılar 3 bin 217 ile ikinci, Afganistanlılar ise bin 852 ile üçüncü sırada yer aldı.

Sadece Kasım ayında Türkiye’den en fazla konut alan yabancılar sıralamasında Iraklılar 1003 konut ile birinci sırada yer alırken İranlılar 463 konut ile ikinci oldu. İran’ı 261 konut ile Afganistan ve Rusya, 233 konut ile Suudi Arabistan izledi.

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)