OECD raporuna göre ‘Eğitimde Refah’ sıralamasında 10 üzerinden 0 puanla son sırada yer alan Türkiye’de ‘eğitimde kalite’ konuşuluyormuş…

Mart 1, 2018 | 316 gösterim | EĞİTİM

 

milli-egitim-bakani-ismet-yilmazMilli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Türkiye’de bugün eğitimde kalite konuşuluyor. Şimdi Türkiye’de gündem kaliteli eğitimdir. Avrupa’dan hiçbir alanda eksiğimiz yok” diye konuştu. Manisa’da bir okulu ziyaret eden Yılmaz konuşmasında, “Bugün eğitimimiz düne göre çok daha iyi. Eğitimin amacı kendimizi ifade etmektir. Evlatlarınız sizden daha iyi kendilerini ifade edebiliyorlar. Bizler konuşamazdık, bizim çocuklarımızın kendini çok iyi ifade ediyor. Eğitimin amacı budur” dedi.

Raporlar farklı söylüyor

Son olarak, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) raporunda, Türkiye’de, öğretmenlere duyulan güvenin 10 üzerinden yaklaşık 6.5 iken eğitim sistemine duyulan güvenin yaklaşık 4.5 olduğu belirtildi. Rapora göre, Türkiye’deki öğrencilerin yüzde 30’u temel matematik becerilerine sahip değil. Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporuna göreyse ‘eğitimde refah’ sıralamasında 10 üzerinden 0 puanla Meksika’yla birlikte son sırada yer aldı. OECD’nin ‘İyi Yaşam Endeksi’nde Türkiye, ortaöğretim ve üstü derecelerden mezun olanların işgücüne katılım oranlarına göre belirlenen ‘eğitim refahı’ kriterinde 0 puan aldı.

(Diken)

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)