Ekonomik özgürlük endeksinde Kazakistan Türkiye’yi geçti

Şubat 1, 2016 | 733 gösterim | DÜNYA , EKONOMİ

 

ekonomik özgürlük

 

Türkiye’nin 79. sırada yer aldığı ekonomik özgürlükler endeksinde Kazakistan 68. sıraya yükseldi. ABD merkezli Heritage Foundation tarafından hazırlanan raporda ekonomik özgürlükler endeksinde Kazakistan 178 ülke arasında 68. sırada yer aldı. Açıklanan sıralamada Kazakistan; Fransa, Suudi Arabistan, İtalya, Brezilya, Çin, Ukrayna, Belarus ve Rusya gibi ülkeleri geride bırakırken, ülkedeki ekonomik reformların devam edeceğine dikkat çekildi.  Dünyanın en serbest ekonomisi Hongkong’un birinci olduğu sıralamada Singapur ikinci, Yeni Zellanda üçüncü, Avustralya da dördüncü oldu. Kazakistan’ın1997 yılından beri tabi tutulduğu değerlendirmede mülkiyet hakkı, mali özgürlükler, girişim özgürlüğü, çalışma özgürlüğü, parasal ve ticaret özgürlüğü, yatırım özgürlüğü ve finansal özgürlüğü gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor.

Kazakistan, Fransa, Çin ve Rusya gibi ülkeleri geride bıraktı

Bu seneki açıklanan listede Kazakistan; Fransa, İtalya, Çin, Rusya ve Suudi Arabistan gibi ülkeleri geride bırakarak sürpriz yaptı. Kazakistan, 68. sırada yer alırken; Fransa 75, Suudi Arabistan 78, Türkiye 79, İtalya 86, Brezilya 122, Çin 144, Rusya 153, Belarus 157 ve Ukrayna 162. sırada yer aldı.

Ekonomik özgürlük nedir, ne işe yarar?

Ekonomik özgürlük, her insana kendi emeğini ve mülkünü kontrol etme imkânı veren temel bir haktır. Ekonomik özgürlüğün olduğu bir ülkede insanlar çalışmakta, üretmekte, tüketmekte ve yatırım yapmakta özgürdür; emek, sermaye ve mallar serbestçe dolaşır. Devletler bu dolaşıma, özgürlüğün bizatihi kendisini korumak için gerekli olanın ötesinde bir sınırlama getirmekten veya baskı uygulamaktan uzak dururlar.

Stephaber.com

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)