Nazarbayev, Özbekistan ile çifte vergilendirmeyi önleyen yasayı imzaladı

Eylül 20, 2018 | 264 gösterim | EKONOMİ

 

Nazarbayev-terör-suçlularını-vatandaşlıktan-çıkarmayı-öngören-yasayı-imzaladıKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Özbekistan ile çifte vergilendirmeyi engelleyen yasayı imzaladı. Yasa, her iki ülkenin vergi hizmetleri arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Akorda tarafından yapılan açıklamada Nursultan Nazarbayev’in Özbekistan ile aradaki Gelir ve Mülkiyet Çifte Vergilendirmesinin Önlenmesi konusundaki yasayı imzaladığı, 23 Mart 2017’de Astana’da imzalanan protokolün, bilgi alışverişinde bulunarak ve belirli gelir türlerinin vergilendirilmesi için anlaşmanın bazı hükümlerini revize ederek her iki ülkenin vergi hizmetleri arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçladığı belirtildi.

Belge ayrıca aşağıdaki maddeleri içermekte:

– Bilgi alışverişini ve vergi toplamada yardımı artırarak vergi kaçakçılığını önleme amaçlı hükümlerin değiştirilmesi;

– Yerleşik olmayan bir daimi kuruluşun oluşturulması için kriterleri belirleyen madde hükümlerinin açıklığa kavuşturulması;

– Anlaşmanın uygulandığı bir dizi terim ve açıklamalarında değişiklikler;

– Temettü, faiz, telif hakkı, mülkiyet değerindeki artış, bağımsız kişisel hizmetler ve diğer gelirlerin vergilendirilmesini düzenleyen maddelerdeki değişiklikler.

Protokol, vergi ilişkilerinin göreceli istikrarını garanti ederken, gelirlerin çifte vergilerini önlemeyi ve böylece iki devlet arasında daha yakın ekonomik bağlar sağlamayı amaçlamakta.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)