Türk Akımı’nda anlaşmaya varıldı, imzalar atıldı

Ekim 11, 2016 | 775 gösterim | EKONOMİ

 

turk-akiminda-anlasmaya-varildi-imzalar-atildiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul’da bir araya geldi. Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinden sonra ilk defa Türkiye’ye gelen Putin, Erdoğan ile 1 saat 40 dakika süren basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından kameraların karşısına geçen iki lider Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için hükümetler arası anlaşmanın imzalandığını açıkladı. İmzayı Türkiye tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Rusya tarafından ise Enerji Bakanı Aleksandr Novak imzaladı. Anlaşmanın içeriğine yönelik çok fazla açıklama yapılmazken, Türk Akımı projesinin inşası konusunda hızlandırmalar yapılacağı söylendi.

Rusya tarafından yoğun katılım

Mabeyn Köşkü’nde gerçekleştirilen görüşmeye Vladimir Putin’in yanısıra, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Yuri Uşakov, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu’nun (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ve Rus Rosneft CEO’su İgor Seçin katıldı. İlk kez Aralık 2014’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, iki hattan oluşuyor ve toplam 32 milyar metreküp kapasiteye sahip. Hatlardan birinin direk ve sadece Türkiye’ye uzanması, diğerinin ise Rusya’dan gelen gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması planlanıyor.

Putin: Özellikle enerji alanındaki işbirliğimizi ele aldık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta enerji olmak üzere iki ülke için çok önemli olan güncel konular üzerinde görüşmeler yaptıklarını söyledi. İkili ilişkilerde normalleşme süreci için çaba göstereceğimiz konusunda mutabık kaldık. Özellikle şu konuya dikkatinizi çekmek isterim, Rusya hükümeti aldığı kararla Türkiye’den bazı ürünleri alımını devam ettirecek. Türkiye’den narenciye gibi bazı tarım ürünlerinin ihracatındaki kısıtlamaları kaldırdık. Türk ortaklarımız için Rusya piyasasının açılışı anlamına geliyor bu. Özellikle enerji alanındaki işbirliğimizi ele aldık. Bu konuda Akkuyu’daki çalışmaların devam etmesinden bahsediyoruz. Bu Türkiye açısından, nükleer güç anlamına gelmiyor. Türkiye’de yeni bir sanayi branşı da doğacağı anlamına geliyor. Rusya’da halihazırda 200’e yakın Türk öğrenci, nükleer uzman olacak. Eğitimlerini görüyorlar.” diye konuştu.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)