Başbakan Yıldırım’dan, Kazakistan ve Azerbaycan’a teşekkür

Haziran 29, 2016 | | DÜNYA , GÜNDEM

 

binali_yildirim_dan_saldiri_sonrasi_ilk_aciklama_h64344_0e2d0Başbakan Binali Yıldırım, Kazakistan ve Azerbaycan’a teşekkür etti. Partisinin grup toplantısında konuşan Yıldırım, gündeme dair önemli açıklamalarda bulunurken, özellikle Rusya ile Türkiye arasında bozulan ilişkilerin yeniden düzeltilmesi için arabulucu görevi yapan Azerbaycan ve Kazakistan’a teşekkür etti.

Uçak krizinin ardından kopma noktasına gelen Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden tesisi için yapılan temasların cevap bulduğunun altını çizen Başbakan Yıldırım, iki ülke arasında yaşanan krizin bugünkü noktaya gelmesinde büyük emeklerin olduğunu vurguladı.

Rusya ve Türkiye krizinin aşılması yönünde özellikle Kazakistan ve Azerbaycan’ın yoğun çabaları olduğunun altını çizen Yıldırım: “Kardeşlerimiz, Azerbaycan ve Kazakistan’a şükranlarımızı sunuyoruz.” diye konuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizini “endişe verici” olarak değerlendirmiş, Rusya ve Türkiye’nin Kazakistan’ın iki önemli müttefiki olduğunun altını çizmişti.

Nazarbayev ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Moskova ile Ankara’yı sorumlu davranmaya davet etmiş; mevcut durumdan çıkış yolu bulunması için ikili komisyon kurulmasını teklif etmişti. Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, 24 Haziran Cuma günü Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerlan İdrisov ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Yerlan Abdildayev ile birer telefon görüşmesi yapmış görüşmelerde, ikili ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştı.

Stephaber.com

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)