Gurbette hüzünlü veda… Dostları ve sevenleri “Hayati Abiyi” anlattı  

Temmuz 9, 2016 | | GÜNDEM , YAŞAM

 

5Geçtiğimiz günlerde ebediyete uğurlanan İzmir’in ve Kazakistan’ın tanınmış işadamlarından ve gönül insanı Hayati Yavuz’u dostları ve sevenleri anlattı. Kazakistan’a ilk gelen işadamlarından biri olan ve hayatının son 25 yılını Kazakistan’da geçiren Hayati Yavuz, bu ülkeye ilk gelenler için adeta bir sığınılacak liman görevi görmüştü. Kazakistan’a ilk geldiği günlerde, Türkiye’nin adeta bu ülkeye açılan kapısı olarak görev yapan işadamı ve gönül insanı Yavuz, Kazakistan’da birçok insanın hayatına yön vermişti. İlkler için çok büyük anlamı olan Kazakistan’ın “Hayati Abisi” eğitim faaliyetlerine verdiği destek ve katkılarıyla da baki kalan gök kubbede hoş bir sada bıraktı. Vefatının ardından Süleyman Demirel Üniversitesi’nden bir araya gelen sevenleri ve dostları Kazakistan’ın “Hayati Abisini” stephaber’e anlattılar.

Mehmet Artukaslan: “Hayati abi tam bir vefa insanıydı” Kazakistan’da uzun yıllar beraber olan ve son nefesine kadar dostunu yalnız bırakmayan Mehmet Artukaslan, “Hayati Abinin” tam bir vefa abidesi olduğunu ve duruşundan hiçbir zaman taviz vermediğini söyledi. Hayati Yavuz’un sürekli bir aksiyon insanı olduğunu ifade eden Artukaslan, hayatının son anına kadar insanlığın evrensel değerleri adına dost ve arkadaşlarına tavsiyelerde bulunduğunu belirtti. İnsan yetiştirmenin hayatının gayesi haline getirdiğini de sözlerine ekleyen Mehmet Artukaslan, Hayati Yavuz’un örnek bir şahsiyet olduğ4unu vurguladı.

Mirali Emin: “Hep buraya defnedilmek istedi” Türk camiasının çok yakından tanıdığı ve Kaskelen’de ikamet eden Molla Murat’ın oğlu Mirali Emin, Hayati abinin hep buraya defnedilmesini kendisine vasiyet ettiğini ifade etti. Vefatından 3 gün önce kendisi ile görüştüğünü ve kendisine: “Babanın yanında bana yer ayır” dediğini hatırlatan Mirali Emin, Hayati abinin yaşantısı ile kendilerine büyük bir miras bıraktığını belirtti.2

Şehabettin Yağdı: “O hiçbir zaman dönmeyi düşünmedi” Hayati Yavuz’u yaklaşık 40 senedir tanıyan ve her zaman birlikte hareket eden Şahabettin Yağdı, Hayati abinin Kazakistan’a geldikten sonra asla geri dönmeyi düşünmediğini vurguladı. Hayati Yavuz’un insanlığın evrensel değerleri adına hayatını adamış bir gönül insanı olduğunu belirten Yağdı, ilk yıllarda imkansızlıklar içinde Yavuz’un çok büyük işlere imza attığını söyledi. Hayati abinin, Kazakistan’a arkasına bakmadan koşarak geldiğini vurgulayan Şehabettin Yağdı: “Hayati abi yaşantısı ile fedakarlığın önünü açmıştı. Beraber çok güzel günler yaşadık. Bütün amacı insanlığa hizmetti.” dedi.

Muhtar Kusayın: Örnek bir hayat yaşadı” Kazakistan’ın önde gelen işadamlarından biri olan Muhtar Kusayın, Hayati abinin örnek bir hayat yaşadığını ve yaşantısı ile emsal teşkil ettiğini söyledi. Hayati Abinin ömrünü her6 zaman bir amaç ve gaye etrafında dizayn ettiğinin altını çizen Muhtar Kusayın: “O hepimizin abisiydi. Etrafına sürekli yardım eden büyük bir çınardı.” Diye sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Mesut Akgül: “O inanmış bir insandı” Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Akgül, Hayati abiyi sonradan tanıdığını ifade ederek: “O inanmış bir insandı.” Dedi. Hayatta nelerin yaşanabileceğini Hayati abide gördüğünü vurgulayan Prof. Akgül, Hayati Yavuz’un Hep Kazakistan’da kalmak istediğini ifade ederek onun bu yaşantısının geride kalanlar için örnek olması gerektiğini dile getirdi.

Kenan Özturan: “Herkese kucak açtı” Uzun zamandır Kazakistan’da bulunan işadamlarından Kenan Özturan, Hayati abinin herkese kucak açtığını ve sürekli eğitim faaliyetlerine destek verdiğini ifade etti. İlk seneler Türkiye’den gelenlerin ilk uğrak yerinin Hayati abinin evi olduğuna dikkat çeken Özturan: “O’nu sürekli rahmet ile anacağız.” Diye konuştu.

Murat Eroğlu: “Hep aksiyon insanıydı” Kazakistan’a uzun yıllar emek eden Türk işadamlarından olan Murat Eroğlu, Hayati abinin sürekli aksiyon insanı olduğunu ve sürekli üreten bir fıtrata sahip olduğunu belirtti.1

Mesut Ata: “Hayati abi Kazakistan’ı çok sevdi” Kazak Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mesut Ata ise yaptığı konuşmada, Hayati abinin Kazakistan’ı çok sevdiğini ve vefat ettikten sonra bile geriye asla dönmeyi düşünmediğini belirtti. Hayati abinin sürekli hayırlı ve güze3l işlere öncülük ettiğini ifade eden Ata: “Hayati abi evrensel değerlere sürekli önem verdi. İnsanlık adına hep faydalı işlere imza attı. Kazakistan’ı çok sevdi ve imkanı olmasına rağmen asla geri dönmeyi düşünmedi.” Dedi. Hayati abinin Kazakistan’da Kazak kardeşleri ile beraber yaşadığını ve adeta onlardan biri haline geldiğini de sözlerine ekleyen Mehmet Mesut Ata: “O, hep beklentisiz yaşadı. Kazakistan, O’nun için her şeydi. Fani değerlere hiçbir zaman önem vermedi.” Şeklinde konuştu.

Ekrem Yavuz: “Sözün bittiği yerdeyiz” Hayati abinin oğlu Ekrem Yavuz, yaptığı kısa konuşmada, sözün bittiği yerde olduğunu ifade ederek, kendisini bu zor günlerde yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti. Hayati Yavuz, bayramın ikinci günü 71 yaşında hayata veda etmişti.

stephaber.com

 

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)