Kazakistan Sağlık Bakanından devrim gibi öneri… Kasıtsız yapılan Tıbbi hatalar için cezalandırma doğru değil; yasa revize edilmeli  

Ocak 30, 2018 | 359 gösterim | GÜNDEM

 

saglik-bakaniKazakistan Sağlık Bakanı Yeljan Birtanov, tıbbi hata için cezai kovuşturma yasasının revizyonundan geçirmeyi teklif etti. Mevzuata uygun olarak, tıbbî hatalar için tıp çalışanlarına karşı cezai kovuşturma yapılmakta olduğunu hatırlatan Yeljan Birtanov, “Sağlık Bakanlığı olarak mevcut görevimiz, bu normu revize etmek gerektiğine inanıyoruz. İlgili çalışmaları tıbbi dernekler ile yürütüyoruz. Gerçek şu ki, bu tür normlar, nüfusun tıbbi çalışanlarla sağlanmasını ciddi biçimde etkiliyor ve uzmanların yüksek riskli faaliyet alanlarından (örneğin doğum ve jinekoloji, resüsitasyon) dışarı çıkmasına yol açıyor” diyerek, kaliteli doktorların yurtdışına gittiğine dikkat çekti. Birtanov, hastaya karşı kullanılan kasıtlı ve kasıtız olmayan zarar kavramını ayrıt etmek gerektiğini savunarak, “Hastanın kasıtlı olmayarak bir zarara uğradığında, aslında bunun tıbbi bir hata olduğunu kastediyoruz. Tıbbi bir hata için yetkili cezalandırılmamalıdır. Bu konudaki kararlılığımız, doktorun hata yapma hakkına sahip olması, bunun yanında teşhisin ve tedavinin net, yüzde yüz doğru olmasının imkansız olduğundan kaynaklanmaktadır. Sağlık sisteminin geliştirildiği birçok ülkenin uygulaması bu hataları tanımlamayı amaçlamaktadır. Doktorlar bu hataları beyan eder, cezalandırılmamak için personelin eğitilmesi için tedbirler alınır” dedi.

Uygulamayı değiştirmezsek doktorsuz kalabiliriz

Tıbbi hatalar için cezalandırmaya devam edildiği takdirde, doktorsuz kalma riskiyle karşılaşmanın kesin olduğunu ifade eden Birtanov, “Kendim bir doktor ve eski bir resüsitatör olarak, insanların yanlış yapmamasın imkansız olduğunu söyleyebilirim. Bu, kısmen, teknoloji yetersizliği ve bilgi eksikliği yüzünden de kaynaklanıyor. Bu nedenle, doktorun doğru tıbbi yardım sağlama olanağı olmasına rağmen imkanını yanlış ve bilinçsiz olarak ihmal etmesini net bir şekilde ayırt etmemiz lazım” diyerek, bunun dışında tıbbi yardım vermeye çalıştığında, yanılması durumunda, bu doktora cezai sorumluluk verilmemesi gerektiğine inandığını söyledi.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)