Kazakistan’da kayıt dışı telefonlar iletişim hizmeti alamayacak

Ekim 24, 2018 | 263 gösterim | GÜNDEM

 

55eb2fa2f018fbb8f8b0eaacKazakistan İçişleri Bakanlığı’nın resmi temsilcisi Almas Sadubaev, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, cep telefonu abonelerin IMEI-kodu + SIM-kart + IIN ‘e göre zorunlu tescil kuralları yürürlüğe gireceğini söyledi. Kayıtlı olmayan abonelerin iletişim hizmetlerini almayacağını bildiren Almas Sadubaev, bu bağlamda, vatandaşların iletişim cihazlarını bu yılın sonuna kadar kaydetmeleri gerektiğini, mobil operatörlerin şubelerinde büyük bir karmaşadan kaçınmak için, kayıt işlemlerini önceden yapmayı önerdi.

Sadubaev bu uygulamanın, öncelikle Kazakistan vatandaşlarının çıkarlarını korumak için yapıldığını ifade ederek, “Kayıttan sonra bir kişinin telefonu çalınırsa, veritabanından kimin kullandığını bulmak mümkün olacak. Ve telekom operatörleri, cihazın IMEI kodu çalınırsa, bağlantıyı engelleme seçeneğine sahip olacaklardır” diye ekledi.

Yetkililer kayıt işleminin sadece Kazakistan’daki mobil operatörler için yapılması gerektiğini ifade ederek, ülkeye gelen yabancıların SIM kartlarını kaydettirmelerine gerek olmadığını söyledi.

Vatandaşların, bir akraba veya arkadaşların birine bir SIM kart satın alırken, bunun kime ait olacağını belirtmek zorunda olduğunu da sözlerine ekleyerek; bunun çok basit olduğu ve sadece kayıt sırasında kartı kullanacak kişilerin gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)