Nazarbayev, Kazakistan ekonomisi ve yapılan çalışmalar hakkında konuştu… Kazakistan ekonomisini neler bekliyor? Hangi çalışmalar var?

Şubat 12, 2018 | 521 gösterim | GÜNDEM

 

nazarbayev-rusvete-karisan-ust-duzey-yetkililer-hakkinda-konustuKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Hükümetin genişletilmiş toplantısına katıldı. Başbakan Bakıtjan Sagintayev’in konuşmasından sonra, “Güzel. Çok iyi rapor verdin ama özeleştiri eksik” diyen Nursultan Nazarbayev, gerçekten de geçtiğimiz yılın kolay olmadığını, dünya ekonomisinin düzensiz olduğunu, Kazakistan’da da durumun değişik olduğunu, ama tüm bunlara rağmen hükümet ile valiliklerin yoğun çalışması sonucunda ekonomide yüzde 4 artış ve enflasyonun yüzde 7 değerinde olduğunu bildirdi. Nursultan Nazarbayev konuşmasında bir yıl boyunca ülkenin gelişimini ve devlet ile sektörel programların uygulanmasının önemine değindi ve konuşmacıların bildirisini dinleyerek, bankacılık sektöründe, dijitalleşme programı, bütçe kontrolü, hükümet düzenleyici kurumlar tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelerin denetimlerin azaltılması gibi konulara dikkat çekti.

Daha önce kabul edilen politika belgelerinin uygulanmasının etkinliğini ve tahsis edilen bütçe fonlarının kullanımını iyileştirme ihtiyacına işaret eden Nazarbayev, “Dünyanın 30 gelişmiş ülkesinin arasına girmek için aktif bir çalışmaya ihtiyaç var. Tüm program dokümanları ve mevzuatta yapılan değişiklikler kabul edilmiştir. Kurumsal reformlar uygulanmaktadır. Üçüncü Modernleşmeyi ilan ettikten sonra ekonomiyi dijital ortama aktarmaya başladık. Gelişimi hızlandırmak gerekiyor” dedi.

Sanayileşme

Sanayileşme yıllarında imalat sektörünün büyümesine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ekonomideki payını artırmak için tedbirler alma talimatı verdi ve gelişmiş teknolojileri üretime sokma ile ihracata yönelik işletmeleri artırma konularında yoğunlaşarak, “Her şeyden önce ileri teknolojileri uygulayan ve ihracat ürünleri üretenlere devlet desteği sağlanmalıdır. İmalat endüstrisinde daha hızlı büyümeyi sağlamak için daha aktif tedbirlere ihtiyaç vardır” dedi.

Özel Ekonomik bölgeler ve Petrol-Gaz sektörü

Ülkede kurulan özel ekonomik bölgelerin çalışmasını eleştiren Nazarbayev, hükümete mevcut kurumları incelemeyi, verimliliğini değerlendirmeyi ve bu çalışma bitinceye kadar yenilerinin kurulmamasını istedi. Nazarbayev, toplantı sırasında petrol ve gaz sektöründeki çalışmalara değinerek: “Önemli yönlerimizden biri petrol ve gazın işlenmesidir. Dahası, ülkenin yakıt temini sorunu düzenli olarak gündeme gelmekte. Üç fabrikanın modernizasyonu sonrasında bile, Kazakistan’daki yakıt açığı sadece üç ile dört yıllığına çözülmüş olur. Bundan sonrası yine ithalata geçmek zorunda kalacağız. Ben size dördüncü fabrikayı kurmayı söylediğimde, buna gerek olmadığını ispat etmeye çalıştınız. Yani biz problemler bize ulaştığında hareket etmeye çalışıyoruz. Bu konuda çalışmaları hızlandırmak lazım. O zamandan beri, proje maliyeti 6 milyar dolardan 9 milyar dolara yükseldi. Bu konuda da işlemlerin tamamlanma süresi 2016 yılından 2024’e ertelendi” dedi.

Nurlu Yol Devlet Programı

Devlet Başkanı Nazarbayev, karayollarının inşası için fon kullanımının verimliliğini ve şeffaflığını izlemek gerektiğine dikkat çekerek, öncelikli olmayan ulusal yollar için öngörülen harcamaları yönlendirerek, bölge içi ve bölgeler arası yolların inşa edilmesinin önemine değindi.

Konut inşaatı ve Nurlu Yer devlet programı

Nursultan Nazarbayev bölgedeki konut inşaat çalışmalarının sonuçlarına değindi ve devlet programının uygulanmasına ilişkin düzenlemeleri gözden geçirilmesini istedi.

Son iki yılda, devlet konut inşaatı için 550 milyar tenge ayrıldığına dikkat çeken Nazarbayev, kriz dönemlerinde bu çalışmaların doğru olduğunu ifade etti.

nazarbayev-kazakistan-ekonomisi-hakkinda-konustu“100 somut adım” Ulusal Planının Uygulanması

Kazakistan Cumhurbaşkanı, Hükümete, ithalatla ilgili elektronik deklarasyonun getirilmesi ve teftiş denetim  organlarının sayısının azaltılması konularında kontrolün ele almasını istedi. Bunun yanında, Tek Mal Alıcısı modelinin uygulanması ve elektrik maliyetini azaltmak için bölgesel elektrik şebekesi şirketlerinin konsolidasyonu üzerinde duran Nursultan Nazarbayev, Başbakan’a, uluslararası ticaret şirketlerini işleme sektörüne çekme konusundaki çalışmaları kontrol etme talimatı verdi ve bu konuda Kazakh Invest  ile Kazakh Export kurumlarının rolünün önemine dikkat çekti.

Toplantıda, tarımsal sanayi sektöründeki projelerin uygulanması için yatırımcıları çekme ve “Astana” Uluslararası Finans Merkezi’nin piyasaya tanıtılmasına yönelik çalışmalar da ele alındı. Aynı zamanda serbest meslek sahibi nüfusun sorunu ile ve bu kitlenin zorunlu sosyal sağlık sigortası programına katılım problemine işaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı, “Reformun yavaşlamasının bir diğer nedeni, sağlık hizmetlerinin bilgilendirilmesi sorunudur. Henüz elektronik sağlık pasaportu yok, doktor kağıt üzerinde kayıtları yapmaktadır. Bölgelerdeki tıbbi organizasyonlar kötü bilgisayarlar ve düşük internet erişimi ile çalışmaktadır” diyerek, bu konuda Valileri uyardı.

Halk bilincinin modernizasyonu

Nursultan Nazarbayev, bazı bölgesel yöneticilerin söz konusu programın uygulanmasına ilişkin resmi ve sistematik olmayan yaklaşıma dikkat çekerek, “Bazı bölgeler görevlerini yerine getirmek için tüm yetkilerini kullanmamakta. Kamu bilincinin modernizasyonu bir yılla sınırlı değil. Bu, uzun vadeli bir çalışmadır, yeni yöntemler için sistematik ve sürekli aramalar gerektirir” dedi.

Stephaber.com

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)