Nazarbayev: Latin Alfabesine Geçiş Rus Dili ve Diğer Dilleri Etkilemeyecek  

Ekim 10, 2017 | | EĞİTİM , GÜNDEM

 

nazarbayev-yeni-kazak-latin-alfabesini-projesini-onayladiKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişin Rusça konuşan insanları, Rus dili ve diğer dilleri etkilemeyeceğini söyledi. Devlet dilinin Latin alfabesine geçişiyle ilgili projenin çalışma grubu üyeleri ile bir araya gelen Nazarbayev, projeni gidişatının doğru olduğunu ve halkla birlikte bu işin yapılması gerektiğinin altını çizdi. Devlet dilindeki reformun kamu bilinci modernizasyonu programının önemli konularından biri olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Nazarbayev: “Bugünlerde Kazak dilinin yeni alfabe konusu toplumda aktif bir şekilde tartışılmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu bu tartışmalara katılmıştır. Latin alfabesine geçme fikri, bağımsızlığımızı aldığımız andan itibaren tartışılan bir konu. Kazak alfabesinin Latinceye geçişi her zaman benim kontrolümde olan bir mesele oldu” diyerek; geçiş sürecinin tarihsel önemine dikkat çekti.

Yeni alfabe konusunda herkesin görüşünü bilmenin son derece önemli bir konu olduğunu vurgulayan Nazarbayev, Latin alfabesine geçişle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İdaresine 300’den fazla başvuru ve öneri geldiğini ve gençlerin de bu süreci desteklemesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bu zamana kadar yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden geniş bir bilgi alan Cumhurbaşkanı, Kazak alfabesinin Latince programa geçiş süreci ile ilgili çalışmaların sürdürülmesi gerektiğine değinerek şöyle dedi: “Reform diğer dillerin gelişimine zarar vermemeli ve vatandaşların haklarını ihlal etmemelidir. Kazak dilinin Latin alfabesine geçişi, Rusça konuşan, Rusça ve diğer dillerin haklarını herhangi bir şekilde etkilemeyecektir. Krilce Rus dilinin kullanılması değişmeyecektir. Bu uygulama devam edecektir. Yeni bir alfabeye geçiş, Kazakça dilinin incelenmesini ve öğrenmesin kolaylaştıracaktır.” Diye konuştu.

 

Geçiş Süreci Zor Bir Süreç Olacak

Kazak dilinin Latin alfabesine geçişinin zor bir süreç olduğunu, bu uygulama ile Kazak dilinin daha da geliştirilmesi için koşulların oluşturulmasının amaçladığını ifade eden Nursultan Nazarbayev, bu programın ülkenin küresel bilgi ağına dahil edilmesi için yapılan bir çalışma olduğunun altını çizdi. Görüşme sonunda Nazarbayev, eğitim sisteminde yeni bir alfabenin tanıtımı, uygulanması için öğretmen ve metodolojinin geliştirilmesi gerektiğini ifade ederek, hükümete plan ve program hazırlaması için talimat verdi.

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)