Nazarbayev’den herkesi ilgilendiren son derece önemli açıklamalar ardı ardına geldi…

Mart 7, 2018 | 391 gösterim | GÜNDEM

 

nazarbayevKazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Parlamento’da yaptığı konuşmada toplumsal modernleşmeyi amaçlayan beş girişimi açıkladı.

İlk girişim: Konut satın almak için yeni fırsatlar oluşturmak

Nurusltan Nazarbayev, bu girişime göre, “7-20-25” adlı bir program başlatılmasını önerirken, her çalışan Kazakistan vatandaşının aşağıdaki koşullarda bir ipotek kredisi alma şansına sahip olacağını bildirdi: “Kredi faiz oranı, şu anki ,% 14-16’in aksine, yılda% 7’den geçmeyecek. Günümüz bankalar başlangıç katkısı olarak % 30, bazen% 50’ye kadar ön ödeme istiyorsa, bu program kapsamında başlangıç katkısı % 20’yi aşmamalıdır” diyen Nazarbayev,  Kredi vadesinin, insanlar için aylık ödemeleri azaltmak 25 yıl olacağını söyledi.

İkinci girişim: Düşük ücretli işçiler için vergi yükünü azaltmak

Nispeten düşük ücret alan vatandaşları desteklemek için, bu kişilerin vergi yükünü 10 katına indirilmesini öneren Nazarbayev, bunun aylık ortalama aylık maaşın 25 katından daha az ücret alanlar için bireysel bir vergi üzerinden yapılacağını bildirerek, “Aynı zamanda, bu indirimden tahsil edilen fonlar söz konusu kişilerin maaşlarını artırmaya yönlendirilmelidir. Sonuç olarak, ülkedeki işçilerin en az üçte birinin (buda iki milyondan fazla insan demektir) maaşı işveren üzerindeki yükün arttırılmadan artmış olacaktır” diyerek hükümete ilerici bir gelir vergisi ölçeği getirme imkânını araştırması talimatını verdi.

Üçüncü girişim: Yüksek öğretimin erişilebilirliğini ve kalitesini arttırmak

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, bu amaca ulaşmak için, yıllık 54 bin öğrencinin bedava okuma kontenjanına ilave olarak 20 bin kontenjan daha ilave etmeyi önerdi. Nazarbayev: “Bunlardan 11 binin ve gerekirse daha fazlası, teknik uzmanlık alanlarında lisans eğitimi için ayrılmalıdır. Yani, yeni bir ekonomiye ve gerçekleştirmekte olduğumuz endüstriyel program talepleri için ayrılmalıdır. Bu, 4. Sanayi devrimi koşullarında yeni ekonomide talep edilecek binlerce uzmanın hazırlanmasına imkan sağlayacaktır” dedi. Nazarbayev, Eğitim ve Bilim Bakanlığından, 2022 yılına kadar en az 75 bin kapasiteli yeni öğrenci yurtları inşa etmeye başlamasını isterken, bu sorunu çözmek için üniversiteler, kolejler, kalkınma şirketleri ve devlet-özel ortaklığı olan kurumlar ile ortak çalışmayı teklif etti.

nazarDördüncü girişim: Mikro krediyi yaygınlaştırmak

Nursultan Nazarbayev, mikro kredilendirmeyi bir önceki yıla kıyasla 20 milyar tengeye artırma talimatı verdi. Bu sayede toplam mikro kredi miktarının yılda 62 milyara yükseleceğini, bunun yanında kendi işine başlayacak vatandaşların sayısının ikiye katlanacağını ve 14 bine ulaşacağını ifade eden Nazarbayev, “Yeni işyerinin açılışı için küçük bir sermaye gerekmekte. Mikro krediler tahsis edersek, serbest meslek sahibi nüfus çalışma fırsatı bulacaktır” şeklinde konuştu.

Beşinci girişim: Doğal Gazı Ülke genelini yaymak

Bağımsızlığın ilk yıllarından itibaren doğal gaz üretiminin sürekli arttığını ve her geçen sene artmaya devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ülkenin hala yüzde ellilik kısmına doğa gaz ulaştırıldığını ve bu bölgelerin çoğunlukla batı ve güney bölgeler olduğunu dikkat çekti. Nazarbayev ayrıca doğal gaz kullanımının artması durumunda ülkedeki çevre koşullarının da olumlu yönde etkileneceğinin altını çizdi.

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)