Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov hayatını kaybetti

Eylül 2, 2016 | 875 gösterim | DÜNYA , GÜNDEM

 

kerimovÖzbekistan diplomatik kaynakları Devlet Başkanı İslam Kerimov’un hayatını kaybettiğini bildirdi. Reuters haber ajansı, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde Kerimov’un öldüğünü aktarırken, ölüm haberine ilişkin henüz resmi kaynaklardan bir açıklama gelmedi. Özbekistan Bakanlar kurulu tarafından daha önce yapılan açıklamada 27 ağustos günü rahatsızlanan ve hastaneye kaldırılan Özbek liderin durumunun kritik olduğu belirtilmişti. Fergana kaynaklı haber ajansları Kerimov’un 29 ağustosta öldüğünü haber yapsa da bu haber resmi makamlar tarafından doğrulanmamıştı.

Özbek hükümeti sabah saatlerinde yaptığı açıklamada Kerimov’un durumunun kritik olduğunu duyurmuştu. Türkiye’de Başbakan Binali Yıldırım da hükümetin ilk 100’ünün değerlendirildiği toplantıda İslam Kerimov’un hayatını kaybetmesinden dolayı duydukları üzüntüyü dile getirerek, “Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyoruz. Özbek halkının acılarını paylaşıyoruz” dedi.

Özbekistan’da Kerimov’un cenaze töreni için hazırlıklar yapıldığı haberleri geliyor. Semerkant Havaalanı’nın da Cumartesi günü kapatılacağı bildirildi.

Nazarbayev, cenaze törenine katılacak

G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Çin’de bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ziyaretini kısa keserek cenaze törenine katılacağı açıklandı. Aynı şekilde başbakan Karim Masimov’un da yarın cenazeye katılacağı duyuruldu. 27 senedir ülkesini yöneten İslam Kerimov’dan sonra Özbekistan’ın kimin yöneteceği ise bütün dünyanın cevabını merak ettiği bir soru.

İslam Kerimov kimdir?

İslam Abduğanıyeviç Kerimov 30 Ocak 1938 senesinde Özbekistan’ın Semerkant şehrinde dünyaya geldi. SSCB’ye ait bir yurtta yetişen Kerimov daha sonra Taşkent’te Makine Mühendisliği ve iktisat bölümlerini okudu.

1964 senesinde Komünist partiye katılan Kerimov, devlet idaresine geçmeden önce mühendis olarak uçak sanayisinde çalıştı. 1983 ve 1986 yılları arasında Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Kerimov, adı yolsuzluk ve rüşvete karıştığı için yaklaşık bir yıl KGB tarafından gözaltında tutuldu. 1989 senesinde Özbekistan SSCB’sinde Komünist Parti’nin Birinci Sekreteri olan Özbek lider daha sonra 1990 senesinde Özbekistan SSCB’sinde en üst başkan oldu.

31 Ağustos 1991 yılında ülkesinin bağımsızlığını ilan eden İslam Kerimov, 29 Aralık 1991’de Özbekistan’ın ilk seçimlerinde yüzde 86 oy alarak ilk cumhurbaşkanı seçildi.

1995’de tartışmalı bir referandumla görev süresini 2000 yılına kadar uzattı. 9 Ocak 2000’de, tek ve zayıf bir rakibe karşı yarıştığı devlet başkanlığı seçimlerini yüzde 91.9 ile kazandı. 27 Ocak 2002’de yaptığı referandumla, devlet başkanlığı süresini 5’ten 7 yıla çıkardı.

11 Eylül saldırılarının ardından ABD’nin Orta Asya’daki yakın müttefiklerinden biri haline gelen Özbekistan, 2001 yılında Afganistan’daki Taliban rejimine yönelik yapılan saldırılar için bir hava üssünü ABD güçlerine kullandırdı.

Mayıs 2005’te meydana gelen Andican olayları sırasında hükûmet güçlerinin sert müdahalesi ABD hükûmeti tarafından eleştirildi, bunun üzerine Kerimov ülkesindeki ABD güçlerini sınır dışı etti. Aralık 2007’de yapılan devlet başkanlığı seçimleri öncesinde üçüncü dönem için de aday olmak istemesi tartışmalara neden olsa da başvurusu seçim komisyonu tarafından kabul edildi.

Özbekistan Kahramanı unvanıyla ülkenin en önemli nişanlarından olan ‘Müstakillik’ ve ‘Emir Timur’ nişanı sahibi İslam Kerimov’un iki kızı bulunuyor.

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)