Putin, Türkiye-İsrail görüşmelerine destek verdi… ‘Türk akımından vazgeçmedik’

Haziran 8, 2016 | 699 gösterim | DÜNYA , GÜNDEM

bipuRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail – Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi adına yürütülen görüşmelere destek verdiğini söyledi. Sputnik haber Ajansı’nda yer alan habere göre Moskova’da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile yaptıkları görüşmeden sonra basın toplantısında konuşan Putin, müzakerelerin bölgedeki tansiyonun düşmesini sağlayacağını ifade etti. Putin, “Devletlerin ve halkların birbirlerine doğru atacakları her adım, uluslararası arenada genel olarak olumlu bir etki yaratacak. Devletler arasında ne kadar az sorun olursa, bizler için o kadar iyi olur. Dolayısıyla Türkiye ve İsrail arasındaki bu süreci memnuniyetle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

‘İsrail ile müttefikiz’

Rusya ile İsrail’in terörle mücadele alanında ‘koşulsuz müttefik’ olduğunu ve iki ülkenin terörle mücadele konusunda önemli bir tecrübeye sahip olduğunun altını çizen Putin, bu alandaki işbirliğini artırmaya devam edeceklerini kaydetti.

‘Türk akımından vazgeçmedik’

Öte yandan Putin, Türk Akımı ve Güney Akım projelerinden nihai olarak vazgeçmediklerini bildirdi. “Karadeniz’in dibinden geçecek doğalgaz boru hatları konusunda Türkiye ile siyasi kaynaklı zorluklar yaşıyoruz” diyen Putin, nihai kararı vermek için Avrupa Komisyonu’nun pozisyonunu öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)