Rusya, NATO üyesi olan Türkiye’ye S-400 Füzesi satar mı?

Kasım 21, 2016 | 852 gösterim | GÜNDEM

 

rusya-nato-uyesi-bir-ulkeye-s-400-satar-miRus Kommersant gazetesine konuşan Rusya Savunma Bakanlığı yönetimine yakın bir kaynak, Türkiye’nin S-400 füze sistemine ilgi duymasını değerlendirerek, “Füze sisteminin 3. ülkeye satılması çok hassas bir konu” dedi.
İsmini açıklamak istemeyen kaynağın iddiasına göre, S-400 füze sisteminin başka ülkelere sevkiyatı çok hassas bir mesele. Kommersant’taki haberde, “Kaynağa göre, Çin’le yapılan anlaşmanın yakın zamanda gerçekleşmesine bile Genelkurmay Başkanlığı ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) veto koydu. Çünkü Rusya Genelkurmay Başkanlığı’na göre, ihracat yapılmadan önce Rus ordusuna yeterli düzeyde füze verilmeli. FSB’ın endişesi ise şöyle: Çinliler kendi füze sistemlerini hazırlamak için sistemin (S-400) gereken teknik unsurlarını almayı planlıyor” iddiaları yer aldı.

‘Türkiye NATO üyesi, dolayısıyla durum daha zor’
Kaynağın iddiasına göre, Türkiye’nin olası sevkiyatla ilgili durumu daha da zor. Haberde, “Rus istihbarat görevlileri NATO üyesi bir ülkeye bu kadar ciddi bir silah sisteminin satışına zor izin verirler. Üstelik NATO üyesi bu ülke, sisteme de ulaşmak ister. Zira bu da doğrudan Rus ulusal güvenliğiyle ilgili bir konu” ifadeleri kullanıldı.
S-400 füzeleri üreten Almaz-Antey şirketinin kapasitesine atıfta bulunan Kommersant’a göre, olası durumda Çin 2018 yılında bu füzeleri alabilir. Sırada ise Hindistan var. Habere göre, Türkiye ise füzeleri ancak 2020 yılında alabilir. Rusya Federal Askeri Teknoloji İşbirliği’nden bir yetkili de, “Türk meslektaşlarımızın niyetlerinin ciddi olup olmadığı hükümetler arası komisyon görüşmelerinden sonra  belli olacak. Şimdilik bu konu çok sorulara yol açmakta” diye konuştu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın, Türkiye’nin hava savunma sistemi ihtiyacını gidermek için Rusya ile S-400 savunma sistemleri üzerine görüşmeler yaptığını belirtmesi, Rus basınında yoğun ilgi görmüştü. Bu açıklamanın ardından birçok yayın organı, Türkiye’nin Rus S-400’lerine karşı ilgili olduğunu, satın almak istediğini yazmıştı. Ancak Fikri Işık, Türkiye’nin hava savunma sistemi ihtiyacını gidermek için sadece Rusya ile değil, aynı zamanda farklı ülkelerle de bu konuda görüşmelerin sürdürüldüğünü söylemişti.  tr.sputniknews.com

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)