Sagintayev, Kırgızistan’ı AEB sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı

Kasım 6, 2017 | | GÜNDEM

 

sagintayevKazakistan Başbakanı Bakıtjan Sagintayev, Kırgızistan’ı Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te toplanan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) görüşmelerinde Kazakistan – Kırgızistan sınır problemleri ele alındı. Toplantıda Kazakistan ile Kırgızistan arasında yaşanan sınır problemlerinin neden yaşandığını sorusunu soran Kırgızistan Başbakanı Sapar İsakov’a cevap mevkidaşı Sagintayev’den geldi. Sapar İsakov, Kazakistan Hükümetinin yapay engeller çıkarttığını ve serbest geçiş ile ticareti engellediği konusundaki eleştirisine sert bir şekilde cevap veren Kazak Başbakan Sagintayev, “Kazakistan’ın bu konudaki yaklaşımı çok nettir. Bu hareketimiz Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin ortak ekonomik alanının oluşum ideolojisine tam olarak uygundur ve Birliğin üye ülkeleri için ekonomik riskleri ve ekonomik zararları en aza indirmeyi amaçlamaktadır” dedi. Kırgızistan’ın bu açıklamalarının yersiz olduğunu ifade eden Sagintayev, Kırgızistan Hükümetini taahhütlerini teyit etmeye ve Kırgız tarafının Avrasya Ekonomik Birliği çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmeye ve uygulamasını sağlamaya davet etti.

Sınırda 5 ana şart

Başbakan Sagintayev, iki ülke arasında yaşanan problemlerin kaynağını ve çözüm şartlarını başbakanlığın internet sayfasında açıkladı. Sagintayev, yaptığı açıklamada Kırgız hükümetinden istediğimiz 5 temel prensip olduğunu ifade ederek şartları şöyle sıraladı:

  1. Ulusal Kırgız vergi hukukunun AEB hukukuyla uyumlu hale getirilmesi
  2. Kırgızistan hükümetin sahte ürünler de dahil olmak üzere yasa dışı ihracatla mücadele edilmesi.
  3. AEB’in hayvan ve bitki sağlığı için şart koştuğu ilkelerin kalıcı ve etkili bir şekilde uygulanması.
  4. Kırgızistan’ın taşıma ve lojistik alanlarında AEB’in hukukuna uyum sağlanması
  5. Kazak-Kırgız sınırı boyunca kaçakçılık ve uyuşturucu başta olmak üzere, silah, mühimmat ve benzeri yasadışı hareketliliğin önlenmesi

“Biz sadece ulusal çıkarlarımızı koruyoruz”

Sagintayev ayrıca Kazakistan olarak sadece ulusal çıkarlarını ve aynı zamanda AEB alanının ekonomik çıkarlarını ve ekonomik güvenliğini koruduklarını bir kez daha hatırlattı. Kazak-Kırgız sınırında, izleme ve kontrol emri, AEB mevzuatının normlarına ve şartlarına tamamen uygun bir şekilde yürütülmekte olduğuna dikkat çeken Sagintayev, Kırgız meslektaşına AEB normlarına ve kanunlarına uyma konusunda yardımcı olmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)