Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandır Lukaşenko, Türkmenistan’da

Aralık 10, 2015 | | MEDYA

 

Belarus Cumhurbaskani Aleksandr Lukasenko (solda), resmi ziyaret ve Turkmenistan'in Tarafsizligi'nin 20. yildonumu kutlamalarina katilmak uzere baskent Askabat'a geldi.

Belarus Cumhurbaskani Aleksandr Lukasenko (solda), resmi ziyaret ve Turkmenistan’in Tarafsizligi’nin 20. yildonumu kutlamalarina katilmak uzere baskent Askabat’a geldi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko Türkmenistan’ın Tarafsızlığı’nın 20. yıldönümü kutlamalarına katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere başkent Aşkabat’a geldi. Lukaşenko’nun Aşkabat temasları kapsamında, iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması yönünde mutabakat sağlandı.
Konuk Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından Oğuzhan Köşkü’nde resmi törenle karşılandı. Lukaşenko’nun makam aracına Oğuzhan Köşkü’ne kadar atlı birlikler eşlik etti. Resmi törenden sonra liderler baş başa görüştü ve heyetler arası görüşmelere katıldı.
Görüşmelerden sonra 10 başlık altında ikili ilişkileri eğitim ve ekonomi alanında üst seviyelere çıkartmak için bir dizi anlaşmalara imza atıldı. Berdimuhamedov ile Lukaşenko, ortak bildiriye imza attı.

Lukaşenko: Türkmenistan, orta asya’daki stratejik ortağımız
Liderler resmi görüşmelerden sonra ortak basın açıklamasında bulundu. Konuk Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ın Orta Asya’daki stratejik ortakları olduğunu kaydederek, bu ülke ile ekonomik ilişkilerini daha da geliştirmek istediklerini söyledi. Ülkeler arasındaki ticaret hacminin arttırılması için bütün potansiyelin mevcut olduğuna dikkat çeken Lukaşenko, Türkmenistan ile makine mühendisliği alanında anlaşmalarının olduğunu ve ortak çalışma yürüterek, komşu pazarlara ürün ihraç edebileceklerini ifade etti.
Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Aşkabat ziyaretinin Türkmenistan’ın Tarafsızlığı’nın 20. yıldönümü arefesinde gerçekleşmesinin büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, 12 Aralık günü Aşkabat’ta gerçekleştirilecek Tarafsızlık Konferansı’nın barış, güvenlik ve kalkınma için uluslararası işbirliği adına önemli bir zemin teşkil edeceğini belirtti.
Berdimuhamedov ise konuşmasında, Belarus ile olan mevcut işbirliği düzeyinden memnun kaldıklarını kaydetti. Belarus’u önemli bir ortak olarak kabul ettiklerini söyleyen Berdimuhamedov, sanayi alanındaki işbirliğini üst düzeye çıkartmak istediklerini ifade etti. Türkmen lider, Belarus ile uzun vadeli işbirliği yapmak istediklerini; ticaret, ekonomi, kimya sanayisi, tekstil, makine mühendisliği gibi pek çok alanda işbirliğini yapmak için hazır olduklarını belirtti.

Lukaşenko, tarafsızlık konferansı’na katılacak
Aleksandr Lukaşenko, Türkmenistan’ın Tarafsızlığı’nın 20.yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek “Tarafsızlık Politikası: Barış, Güvenlik ve Kalkınma İçin Uluslararası İşbirliği” konulu uluslararası konferansa katılacak. Lukaşenko, temasları kapsamında Sergi Köşkü’nde yarın açılacak Belarus Ürünleri Fuarı’na katılacak ve Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü’nü ziyaret edecek.

Belarus-Türkmenistan ekonomik ilişkileri
Türkmenistan, Belarus’un Orta Asya bölgesindeki en önemli ticari ortağı. Belarus, Türkmenistan’a yük araçları, tarım ve iş makineleri ve çeşitli sanayi ürünleri ihraç ediyor. Ticari ilişkilerde Belarus tarım ve iş makinelerinin ihracat payı büyüktür. 2009 ile 2014 yılları arasında Türkmenistan’a 5 bin adet tarım makinesi ve 10 bin adet yük aracı ihraç edildi. Belarus sermayesi ile Türkmenistan’da halihazırda 1 milyar 146 milyon dolar değerinde 17 proje hayata geçiriliyor.

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)