İlginç anket: Rusların 4’te 1’i seçimlerde oyunu satmaya hazır

Ağustos 25, 2016 | | MEDYA

Unternehmer setzen Stimmzettel In Box

Rusya’nın bağımsız araştırma şirketi Levada Center vatandaşlara ilginç bir soru sordu ve ortaya ilginç bir sonuç çıktı. “Önümüzdeki parlamento seçimlerinde oyunuzu para karşılığı satar mısınız?” sorusuna Rus vatandaşlarının yüzde 23’ü olumlu yanıt verdi. Oylarını para karşılığında satmayı kabul eden yüzde 23’lük dilim içerisindeki vatandaşların yüzde 11’i 5 bin ruble (230 lira), yüzde 5’lik kısmı ise daha yüksek rakamlar karşılığında bu işi yapabileceğini belirtti. Ankete katılanların yüzde 63’ü ise oylarını herhangi bir paraya kesinlikle satmayacağını ifade etti.

Temiz ve dürüst bir seçim olacak mı?

Rusya vatandaşlarının yarısından fazlası (%51) önümüzde Eylül ayında gerçekleştirilecek parlamento seçimlerinde bir istismar, manipülasyon veya hile olabileceğini düşünüyor. Yüzde 21’lik bir kesim yerel seçim noktalarında elde edilecek sonuçlarda hile yapılacağını düşünüyor. Yüzde 18 ise “iktidar partisi” lehinde çalışmalar yapılacağını düşünenlerin oranı. İktidar tarafından seçmenlere rüşvet vererek oyların satın alınabileceğini düşünen yüzde 15, muhalefet tarafının bunun yapabileceğini düşünenler ise yüzde 11 oranında.

Hileler seçim sonuçlarına etki eder mi?

Seçimlerde hile yapılacağını düşünen yüzde 51 içerisindeki yüzde 54’lük kısım bunun seçimlere ciddi oranda etki edeceğini düşünüyor. Yüzde 35 etkinin çok güçlü olmayacağına, yüzde 5 ise yapılanların seçimleri hiçbir şekilde etkilemeyeceğini düşünüyor. Levada Center’ın anketi 5-8 Ağustos tarihleri arasında Rusya Federasyonu’nun 48 farklı bölgesinde, 137 yaşam alanında, 18 yaş ve üzeri 1600 kişi ile gerçekleştirildi.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)