Kazakistan’ın başkenti Bişkek ise; Astana nerenin başkenti?

Ocak 6, 2017 | | MEDYA , YAŞAM

 

sozcuSözcü Gazetesi’nin Reina saldırısını düzenlediği iddia edilen Kırgız vatandaşı ile ilgili haberdeki bilgi yanlışlığı Kazakistan’da alay konusu oldu. Sözcü Gazetesi Kırgız Haber Ajansı AKIpress’e dayandırarak verdiği haberde Kazakistan’ın başkentini Bişkek olarak okuyucularına duyurması ülkede sosyal medya platformu Facebook’ta dalga konusu oldu.

Gazetede yer alan haberin ilgili kısmında: “AKIpress’in haberine göre kimliği paylaşılan Iakhe Mashrapov bugün İstanbul’dan uçağa bindi ve sabah 07.00 sularında Kazakistan’ın başkenti Bişkek’e vardı. Saat 09.00’da ise Bişkek’ten yola çıkarak memleketi Osh kentine ulaştı.” Şeklinde yazması sosyal medya kullanıcıları tarafından komik ve aynı zamanda cehalet olarak yorumlandı.

 İşte sosyal medya platformu Facebook’ta da yer alan bazı yorumlar:

– Gazetelik öldü…

– Kazakistan’ın başkenti Bişkek mi?

– Devlet yetkililerinin söylemediği söze itibar etmeyelim. Basın maalesef yalan ve uydurma haberleri seviyor. Cahillik diz boyu. Kazakistan’ın başkenti Bişkek mesela.

– Bişkek Kazakistan’ın başkenti değil. Konuşmaya gelince Türk Dünyası’ndan bahsediyorsunuz. Daha hangi ülkenin başşehri neresidir bilmiyorsunuz.

– Ahhh Sözcü ahhhh Bişkek Kazakistan’ın başkenti mi? Eğer öyleyse Astana nerenin başkenti bilen bana söylesin?

– Yorumsuz…

– Kazakistanin başkenti Astana’dır! Bunu tüm Türk arkadaşlarımız bilmesi lazımdır!

– Bişkek Kazakistan başkentiymiş…

– Bunlar nasıl gazeteci şaşırıyorum…

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)