Yandaş medyanın “Yalan Haber” furyası sınırları aştı… Oş Devlet Üniversitesi iddiaları reddetti…

Ocak 26, 2018 | | MEDYA

 

kirgiz-cocuklar-turk-ordusu-icin-dua-etti-1Son günlerde Kırgızistan’da sosyal medya üzerinden yayılan bir videoda, bir grup Kırgız öğrencinin Türkiye ve Kırgızistan bayrağı altında Kuran okuduğu ve ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nda görev yapan Türk askerlerine dua ettiği görülüyor. Anadolu Ajansı’nın (AA) Kırgızistan muhabiri Nazir Aliyev tarafından yayınlanan görüntülerde, Oş Devlet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü (İlahiyat fakültesi) öğrencilerinin yer aldığı iddia ediliyor. Öğrencilerin ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ için dua ettiği ve salonda Türkiye, Kırgızistan bayrakları açıldığı görülüyor.

Oş Devlet Üniversitesi iddiaları reddetti

Sosyal medyada dolaşan video ile hiçbir bağlantıları olmadığını ifade eden Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat fakültesi dekanı Samagan Mırzaibraimov, “Bunlar bizim öğrencilerimiz değil, dua edilen mekân da bizim yerimiz değil. Bunun nerede ve ne zaman, kim tarafından organize edildiğini bilmiyoruz. Türk medyasının neden yanlış bilgi yaydığını öğrenmek amacıyla, Kırgızistan’daki Türkiye Büyükelçiliğine resmi bir mektup göndereceğiz.” dedi.

Kırgızistan Diyaneti: Bizimle alakası yok

Kırgızistan Müslümanları Dini İdaresi tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Belirtilen videonun, Kırgızistan Müslümanları Dini İdaresi ile hiçbir alakası yoktur. Biz, bizim kontrolümüz altında olan eğitim müesselerini dikkatli bir şekilde takip ediyoruz. Videonun çekildiği mekân bize ait değil.”

AA muhabiri polis merkezine çağrıldı

Öte yandan AA’nın Kırgızistan muhabiri Nazir Aliyev, hazırladığı haber ve görüntülerle alakalı sorgulanmak üzere Bişkek’teki ‘Alamudunskiy polis merkezine’ çağırıldı. Sosyal medyada hızla yayılan görüntüler, Kırgız vatandaşların da tepkisine neden oldu. Videoya yapılan yorumlarda, “Kırgızistanlı bir grup gencin Türk ordusuna destek vermeye karar vermesi kimin insiyatifi?”, “Dua edenler arasında küçük çocuklar da var, bu çocuklar neden savaşta bir zafer kazanılması için dua ediyor?” gibi sorular yer alıyor. Haberrus.com

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)