Nazarbayev, hükümette yapılan değişikliklerin sebebini açıkladı

Aralık 30, 2018 | 227 gösterim | SİYASET

 

111Kazakistan Cumhurbaşkanı yılbaşı öncesi bakanlar kurulunda yaptığı değişikliklerin sebebini açıkladı. Uzun zamandır Dışişleri Bakanlığında değişiklik yapmak istediğini söyleyen Nursultan Nazarbayev, “Çünkü Dışişleri Bakanlığını tamamen siyasi bir örgüt olduğuna inanıyorlardı. Ama biz Çin değil, Rusya değil, Amerika değiliz. Amerikan Elçiliği’nin kendi şirketlerinin çıkarlarını nasıl desteklediğine bakın.  Onlara bir şey olduğu zaman, hemen koşuyorlar ve bize söylüyorlar. Ama bizde bu yok. Aksine, elçiliklere her bakanlıktan bir danışman atamaya başladık. Ama onların ne yaptıklarını kimse bilmiyor. Bu nedenle, dış ilişkiler ve dış ekonomik ilişkiler konusu uzun süredir gündemde idi” şeklinde konuştu.

Nursultan Nazarbayev, yatırım ve ihracata ilişkin konuların Dışişleri Bakanlığı çalışanları tarafından kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Onlar için bu daha rahat, hem dil hem de ülkeyi biliyorlar. 100 kişi çalışıyor ve orada ne yaptıklarını bilmiyoruz. Bir birim bunu kontrol edecek. Bakanlık profilini biraz değiştirdik. Bu nedenle, ekonomiyi bilen birisi gerekiyordu. Yeni bakan Atamkulov, meslek itibari ile metalürji uzmanı, Malezya büyükelçisi olarak çalıştı, Avrupa’da danışmanlık görevinde bulundu, bu tarafı tanıyor ve ekonomiyi de biliyor. Bu nedenle kendisini bu koltuğa atadık. Eski Bakan (Kayrat Abdrahmanov) başka bir göreve geçecek” dedi.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Askar Jumagaliyev’in atanması hakkında yorumda bulunan Nazarbayev, “Jumagaliyev başbakan yardımcısı, savunma ve havacılık endüstrisi bakanı oldu. Uzay konusunda çalışma yaptı ve genel olarak askeri eğitimi almış bir kişi. Başbakan yardımcısı olarak savunma endüstrisi ve uzay konusunda çalışma yapacak” diye belirtti.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)