70’lik Kırgız dede bisikletle Hacc’a gitmeye hazırlanıyor

Ocak 29, 2017 | 888 gösterim | YAŞAM

 

70lik-kirgiz-dede-bisikletle-hacca-gitmeye-hazirlaniyorKırgıziztan’ın güneyinde yer alan Çon Alay şehrine bağlı Bugu Köyü’nde yaşıyor 70 yaşındaki Mamıt Taştanov. Bakmayın 70 yaşında olduğuna 18 yaşındaki gençleri cebinden çıkaracak kadar dinamik bir yaşam sürüyor. Her sabah erkenden kalkıp sporunu yapan Mamıt dede, sonra günlük hayatına devam ediyor. En büyük hayali ise bisikletle kutsal topraklara gidebilmek. Mamıt dedenin spor alanında bir çok başarısı bulunuyor. Kendi deyimiyle vatani görevini yaparken başladı bu başarılar. Ordudayken serbest güreş dalında birincilik elde ediyor. Askerden sonra güreşte kendisini geliştiren Mamıt Taştanov, ülke genelinde şampiyonluklar kazanıyor. 1992 yılında Çon Alay’da 20 öğrencili bir spor okulu açıyor. Bu okulda güreş, şahmat, atletizm, voleybol ve futbol dersleri veriyor. Mamıt dede tüm bunların dışında gençliğinde buz hokeyi takımı kurarak 2 kez ülke genelinde düzenlenen şampiyonalara katılıyor.

En büyük hayali bisikletle hacc’a gitmek

Avrasyanews.com internet sitesinde yer alan haberde spor alanında önemli başarılara imza atttığı belirtilirken 70 yaşındaki Mamıt dedenin en büyük hayalinin ise bisikletle kutdal topraklara gitmek olduğu ifade edildi. Bunun için hazırlıklara başladığını söyleyen Mamıt dede: “Kutsal topraklara gidebilmem için 7 ülkenin sınırından geçmek zorundayım. Günde 100 km yol kat etsem 3 ayda Mekke’ye gidebileceğimi düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Yeniden buz hokeyi takımı kurmak istiyor

70 yaşına gelen Mamıt Taştanov, şimdilerde yine buz hokeyi takımı kurmak istiyor. Oş Beldiyesi’ne başvuruda bulunduğunu dile getiren Taştanov sözlerine şöyle devam etti: “Güney bölgemizde buz hokeyi takımı bulunmuyor. Yeni bir takım oluşturup yurtdışında düzenlenen şampiyonalara katılmak istiyorum. Bunun için iyi bir buz hokeyi alanına ihtiyacımız var. Oş Belediyesi’ne başvurdum Ancak ödenek olmadığı için henüz bir gelişme yok.” dedi.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)