Astana Süreci Neden Soçi’ye Taşınıyor?  

Май 17, 2018 | 675 gösterim | ANALİZ

 

1026911953Astana’da düzenlenen Suriye görüşmelerinin 9. turunun en önemli kararlarından biri hiç şüphe yok ki görüşmelerin Astana’dan Soçi’ye taşınması kararıydı. Sputnik’te yer alan haberde, Rusya’nın Suriye konusundaki özel temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, bir sonraki toplantıyı Soçi’de yapılacağını açıklayarak, “Bunun biraz garip geldiğini anlıyoruz, ancak son gelişmeleri dikkate alarak, Astana sürecine yeni bir ivme kazandırmak istiyoruz. Bu aşamada, günümüzün zorluklarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde Soçi karşılamaktadır. Etkinliğin nerede gerçekleştiği önemli değil, çünkü format Astana süreci, Astana formatı olarak aynı kalacak” dedi.

Değişikliğin bu format için sadece bir mekan değişikliği olduğuna vurgu yapan Aleksandr Lavrentyev, “Bu değişiklik Astana sürecinin tarihe karışacağı anlamına gelmez (Suriye görüşmeleri artık burada yapılmayacak anlamına gelmez). Soçi’yi biz Astana’da sürecine yeni bir soluk verme fırsatı olarak görmekteyiz. Çünkü Astana Müzakereleri ilk başta, saldırıların durdurulmasını desteklemek, Suriye topraklarında bölgelerinin güvenliğini sağlamak ve güvenlik bölgelerin oluşturmak için kuruldu. Biz Astana formatının yeni bir boyut kazanmasını istiyoruz. Ancak bu onun özünü değiştiriyor anlamına gelmez” diyerek, Astana formatının devam edeceğinin altını çizdi.

Suriyeli muhalefetin Kazakistan dışındaki herhangi bir yerde toplantıya katılmayı reddetme konusundaki açıklamasını değerlendiren Lavrentyev, Soçi’deki toplantının iptal edilmeyeceğini açıkça belirterek, “Muhalefet Soçi’ye gelmeyi reddederse, Astana formatı özel temsilciler seviyesinde devam ediyor. İnanın bana, düzenli olarak ele alınması ve tartışılması gereken çok sayıda konu var ve bunlar oldukça hızlı bir şekilde birikmekte. Ancak, bu toplantının sadece garantör ülkeler ile gözlemci ülkelerin temsilcileriyle değil, aynı zamanda Suriye hükümetinin ve muhalefet delegasyonunun da yer alması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Lavrentyev, Astana’ya gelen muhalefet temsilcilerinin Suriye halkının sadece bir kısmını temsil ettiğini vurgulayarak, “Evet, oraya giden ve burada bulunan delegasyonla, çok ilginç ve önemli şeyler tartışıldı. Fakat bunlar, Suriyeli muhalefetin sadece İdlib kısmının temsilcileri. Şu anda Astana sürecine davet edilmeyen ancak seslerinin duyulmasına hakkı olan başka bir Suriyeli muhalefet var. Muhalefetin herhangi bir kısmının tüm muhalefet adına konuşmasının her zaman doğru olmadığını düşünüyorum.” Dedi.

Suriyeli Muhalifler Görüşmelerin Astana’da Devam Etmesinden Yana

Öte yandan görüşmelerin bir sonraki ayağının Soçi’de yapılacağı kararının alınmasının ardından bir açıklama yapan Suriyeli muhalif heyetin başkanı Ahmed Toama, «Müzakerelerin yapılmasını istediğimiz tek yer Astana, başka yere gitmeyeceğiz» diyerek, Soçi’deki toplantıya gitmeyeceklerini ifade etti.

Stephaber.com

 

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)