ABD Kongre İstihbarat Şefinden Türkiye’yi sarsacak darbe açıklaması: Gülen’in darbeye karıştığına dair kanıt görmedim

Март 20, 2017 | 1 328 gösterim | DÜNYA , GÜNDEM

 

abd-kongre-istihbarat-sefiAlman İstihbarat Şefinden Sonra ABD Kongre İstihbarat Şefinden de Gülen-Darbe Yanıtı Geldi. Cumartesi günü Alman İstihbaratı BND’nin Şefi Bruno Kahl’ın Alman basınına verdiği mülakat ve o mülakatta ‘Gülen’in darbenin arkasında olduğuna dair ikna edici kanıtları görmedik’ haberinden sonra bu kez de ABD’nin Meclis İstihbarat Şefinden benzer bir açıklama geldi. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Devin Nunes, Pazar günü katıldığı Fox TV’deki Chris Wallace’ın programında Fethullah Gülen Hocaefendi’nin iadesi ve darbe ile ilgisi iddiası hakkında çok önemli bazı açıklamalar yaptı. İstihbarat Komitesinin başkanı Devin Nunes aynı zamanda Cumhuriyetçi Parti’den ve Başkan Trump’ın yakın müttefiği olarak biliniyor.

washingtonhatti.com’da yer alan İlhan Tanır’ın haberine göre, Wallace’in kendisine Trump’ın Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmeyi düşündüğü yönünde Türkiye’den gelen bazı haberlerin olduğunu; bunun doğru olup olmadığı yönündeki sorusu üzerine Nunes, Erdoğan hükümetinin giderek otoriter hale geldiğini, ABD ile Türkiye ilişkilerinin gergin olduğunı, Gülen’in darbeye karıştığı yönünde kanıt görmediğini ve ABD-Türkiye ilişkilerinin IŞİD’in Irak ve Suriye’den çıkartılma gayreti ile daha da zorlaşacağını ifade etti.

Nunes, IŞİD’i Irak ve Suriye’den çıkarmaya çalıştıkça Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin neden daha zorlaşabileceği konusunda ise detaylı bilgi vermedi. Bu cevabın Trump’ın en güçlü müttefiklerinden birinden ve ABD İstihbarat Kurumları ile yakından, el ele çalışan bir Cumhuriyetçi liderden gelmesi bu görüşlerin ABD kurumlarının Erdoğan yönetimi hakkındaki görüşleri olarak yorumlandı.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)