İngiltere’den 15 Temmuz Raporu: Arkasında Gülen yok

Март 25, 2017 | 1 193 gösterim | DÜNYA , GÜNDEM

 

ingiltereden-15-temmuz-raporuİngiltere Parlamento Komisyonu, 15 Temmuz’a ilişkin 70 sayfalık bir rapor yayınladı. Raporda, Türk Hükümeti’nin iddialarına karşın Hizmet Hareketi’nin 15 Temmuz’da rol aldığına ilişkin «Kamuya açık bir delil elimizde yok» denildi.

Raporda: «15 Temmuz olaylarındaki şiddet, Hizmet Hareketine yapılan suclamaların ağırlığı ve Hizmet Hareketi olduğu tahmin edilenlere bu sebeple yapılan işten atma ve tutuklama sayılarının büyüklüğü düşünüldüğünde, Hizmet mensuplarının darbe girişiminde bulunduğuna dair kamuya açık bir delil elimizde yok.» dendi.

Anektod tarz
ı endirek kanıtlar

Raporda, «Hizmet hareketine mensup bazı şahısların müdahil olduğuna işaret eden bazı delillerin olduğuna dair iddiaların ise çoğunlukla anektod tarzı ve endirekt (üçüncü şahıslardan) kanıtlar» denildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

«Bu raporu darbe girişiminden 9 ay sonra yayınlarken hem Türk hükümeti hem de İngiltere hükümeti bırakın Hizmet hareketi bir şahsın darbeye müdahil olduğunu göstermeyi, darbeye karışmaktan dolayı bir mahkeme tarafından suçlu bulunan herhangi bir şahsi gösterememekteler. Aynı zamanda, Türkiye hükümeti Amerika’ya ‘kanıt olarak Gülen’in darbeyi yönettiği iddiası ile sınırdışı ettirmek için 80 kutu göndermelerine rağmen Amerika Birleşik Devletlerinin Güleni sınırdışı etme girişiminde bulunmadığına dikkat çekmek istiyoruz.» vurgusu yapıldı.

15 Temmuz’da kemalistler
Raporda 15 Temmuz’u yapan kişilerle ilgili de şu değerlendirme dikkat çekti:
«Hizmet Hareketi mensuplarının darbe girişimindeki  tek öğe olmaları mümkün gözükmüyor. Ordudaki AKP’ye karşı Kemalist ögeler, veya sırf pozisyonlarını korumak isteyen kimseler de darbeye katılmış olmaları muhtemel. Bazıları, hususen düşük rütbeliler en azından başlarda bir darbeye katıldıklarını farketmeden iştirak etmişler gibi gözüküyor.»

Somut delil yok

Türk Hükümeti’nin tüm dünyayı Hizmet Hareketi’ni terörist olarak tanımaları için yaptığı çağrıya da değinilen raporda, bunun için somut delilin olmadığı vurgulandı. Samanyoluhaber.com

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)