Kırgızistan’ın İngiltere eski büyükelçisi BBC KIRGIZ’a konuştu: Erdoğan’a Türkiye layık, Gülen’e ise dünya layık

Сентябрь 25, 2018 | 6 742 gösterim | DÜNYA

 

kırgız elçiKırgızistan’ın İngiltere eski büyükelçisi Kuban Mambetaliev BBC KIRGIZ’ın Erdoğan ve Gülen’le ilgili sorularını yanıtladı. Mambetaliev: “Erdoğan’a Türkiye layık, Gülen’e ise dünya layık” dedi. Fethulah Gülen’in 30 yıldan fazla Türkiye’de büyük hizmetler yaptığının altını çizen Mambetaliyev, Gülen’in bütün dünya tarafından tanındığını; barışın ve dünyanın sesi gibi unvanlarla anılmaya başlandığını söyledi.

Erdoğan’ın terörist demesiyle Gülen Terörist Olmaz

Fethulah Gülen’in dünyada yapılan terör olayları karşısında net bir şekilde tavrını ortaya koyduğuna dikkat çeken eski büyükelçi Mambetaliyev: Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fethullah Gülen’e terörist demesiyle; Gülen’in terörist olmayacağının altını çizdi.

Gülen, İslam dünyasında değerli ve büyük bir alim

Fethullah Gülen’in İslam dünyası için son derece değerli ve büyük bir âlim olduğuna değinen eski büyükelçi, Gülen’in yazmış olduğu birçok eserin dünyanın farklı dillerine tercüme edildiğine işaret etti. Gülen’in çok net bir dünya görüşü olduğunu ifade eden Mambetaliyev, uluslararası medyanın önde gelen gazetecilerinin Gülen için “Dünya hakikatinin sesi” diye bahsettiklerini ve Erdoğan’ın terörist demesiyle Gülen’in terörist olmayacağının altını çizdi.

Erdoğan’ın İslam dünyasının lideri olduğunu söyleyemem

Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam Dünyasının lideri olduğunu söyleyemeyeceğini dile getiren Kuban Mambetaliev: “O Türkiye’nin lideri. O yüzden Türkiye ona layık. Fakat Gülen dünyaya ve insanlığa layık.” Şeklinde konuştu. Erdoğan ve ekibinin bu okullardan mezun olan öğrencilerin darbeci olduğunu söylediklerini de sözlerine ekleyen Mambetaliyev: “Bence tam tersi, bu okullarda vatansever insanlar yetişiyor. Desteklememiz lazım. Bu insanlar nasıl terörist olabilir?” diye konuştu.

 

 

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)