Nazarbayev, Astana Sürecinin Garantör Ülke Dışişleri Bakanları İle Bir Araya Geldi  

Март 17, 2018 | 450 gösterim | DÜNYA

 

13501746051001670a2b0a12a9ab35f5Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Astana Müzakerelerinin garantör ülke Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi. Toplantıya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cavad Zarif katılırken, taraflar Suriye meselesinin Astana’da çözümü konusunda elde edilen sonuçları ve görüşmelerin perspektifini ele aldı. Nursultan Nazarbayev, Astana süreci boyunca varılan ateşkes konusundaki bir dizi anlaşmanın varlığına işaret ederek, “Suriye krizi hem bizim için hem de tüm bölge için gündemde önemli meselenin biridir. Burada çocuklar, kadınlar ve yaşlılar dahil dört yüz bin kişi öldürüldü. Çatışma, bölge genelinde olumsuz durum oluşturdu. Buna karşın, Astana süreci Suriye’ye savaşın ve kan dökülmesinin erken sona ermesi için umut oldu. Astana görüşmeleri Cenevre sürecini hızlandırdı” dedi. Nazarbayev ayrıca Kazakistan’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin bölgede kalıcı ateşkes oluşturulması kararını desteklediğini bildirdi.

Lavrov: Astana herkes tarafından tanınan bir süreci başlattı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kazakistan’a Astana’da görüşme için sunduğu imkanlardan dolayı teşekkür ederek, Suriye’deki çatışmaya çözüm aramanın önemine işaret etti. Doğu Gute’de son iki gündür 20 bine yakın sivilin bölgeden ayrıldığını söyleyen Sergey Lavrov, “Şimdi BM ile birlikte, geçici ikamet yerlerinde evlerine dönmeden önce onlara temel ihtiyaçlarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Astana’daki müzakerelerin, Suriye sorununu çözmenin yollarını bulmaya yardım ettiğine dikkat çeken Lavrov, Astana müzakeresinin herkes tarafından tanınan bir süreci başlattığını söyledi. Astana platformunun tarafların görüşmesi için rahat bir siyasi ortam oluşturma bağlamında önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Lavrov, Astana Müzakerelerinin en önemli amaçlarından birinin verimli çalışmayı hedeflemek olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu: Astana Müzakereleri büyük başarı ve ilerlemeler kaydetti

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, görüşmede Astana sürecinin etkinliğini kaydetti ve bu müzakere formatına olan bağlılığını dile getirdi. Astana müzakerelerin başlamasından bu yana geçen süre zarfında büyük başarılar kaydedildiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Dün, güven artırıcı önlemler üzerindeki çalışma grubu, burada ilk defa Astana’da rehinelerin ve mahkumların değişimini konusunda bir araya geldi. Astana platformunda doğal olan bu gibi dinamikleri korumak istiyoruz. Bu süreci ilerletmek için yeni bir teşvik aldık” diyerek, Suriye konusunda siyasi çözümün bulunmasının önemli olduğuna değindi.

İran Dışişleri Bakanı: Sivil vatandaşların güvenliği sağlandı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cavad Zarif ise, Doğu Gute’deki mevcut soruna rağmen, tarafların Suriye’deki düşmanlık ve şiddet düzeyini azaltmayı başardıklarına dikkat çekti. Doğu Gut’taki sorunlara rağmen, bazı insani sorunları çözerek durumu hafifletebildiklerini söyleyen Muhammed Cavad Zarif, “Suriye’deki sivil vatandaşlar koruma altına alındı. Dün taraflar arasında güven kurmak için çalışmaya başladık” diyerek, Astana görüşmelerinin Suriye’deki krizin çözümünde politik yolların ve yaklaşımların oluşturulmasındaki özel önemine dikkat çekti.

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)