Rus sözcüden Türkiye’ye: “Kimyasal silah konularıyla değil turizmle uğraşın”

Апрель 12, 2017 | 831 gösterim | DÜNYA

rus-sozcuden-turkiye-yeRusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında normalleşen ilişkilere rağmen Türkiye ile ilgili ağır ifadeler kullandı. Sputnik Türkiye’nin haberine göre, Zaharova’ya Türkiye’den gelen ‘Han Şeyhun saldırısında sarin gazı kullanıldığı kesinleşti’ açıklaması da soruldu. Zaharova, “Han Şeyhun’daki olayla ilgili tespitleri Türkiye değil, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) yapmalı” yanıtını verdi.

Türkiye OPCW yetkisindeki kimyasal silahlar yerine turizm sezonu öncesi denizleri ve gıda kalitesiyle uğraşsın

“Bence Türkiye Sağlık Bakanlığı, turizm sezonu öncesinde deniz sularının analizi, turizm bölgelerindekiler de dahil olmak üzere gıda ürünlerinin kalite-kontrolü ile uğraşmalı” diye devam eden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Kimyasal silah sorunu, ilgili uluslararası kuruluşların yetkisinde. Özellikle bu konu, sadece uzun yıllar önce kurulmakla kalmayan, aynı zamanda da ilgili birimi, Suriye’deki kimyasal silah kullanımıyla ilgili olayları doğrudan soruşturan OPCW’nin yetki alanında” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye charter uçuşların durdurulması konusunda bilgimiz yok

Bu arada Zaharova, Rusya ve Türkiye arasındaki charter uçuşların durdurulabileceğine ilişkin haberler hakkında Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi bulunmadığını kaydetti.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)