Pekin Forumu’nda konuşan Nazarbayev’den dünyaya 5 teklif

Май 15, 2017 | 837 gösterim | DÜNYA , EKONOMİ

 

pekin-forumunda-konusan-nazarbayevden-dunyaya-5-teklifÇin başkenti Pekin’de devam etmekte olan uluslararası forumuna katılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, “Tek bölge, tek yol” projesinin gerçekleştirilmesi için somut beş teklifte bulundu. Yirmiden fazla ülke devlet başkanı ile 60’ın üzerinde ülke temsilcisinin katıldığı forumda konuşma yapan Nursultan Nazarbayev, büyüyen transit potansiyelinin etkin gelişimi ve ticaret akışını kolaylaştırmak için tutarlı bir yol hizmetinin yanı sıra, idari engellerin de ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti. Konuşmasında Kazakistan’ın bu yönde somut adımlar attığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Asya Kalkınma Bankası’nın bu tür projeleri aktif bir şekilde desteklemesi gerektiğini ve bunun geleceğe yatırım olduğunu düşündüğünü ifade etti. İpek Yolu boyunca gıda güvenliğini sağlamak için tarımsal işbirliğini geliştirmenin önemine vurgu yapan Nazarbayev, yenilik ve teknolojik gelişmede daha yakın işbirliğine odaklanılmasına işaret ederekten: “Bunun yanında yeni Ar-Ge merkezi kurma projesini ortak finanse etme ve yenilikçi şirketlerin teknoloji transferi ile girişim sermayesi fonları oluşturma meselesi dikkate alınmalıdır. Bu bağlamda, forum katılımcılarını Kazak bilim adamlarının girişimleri olan Uluslararası İpek Yolu Bilim Akademisi oluşturmayı teklif ediyorum. Bu fikir Çinli ve diğer 16 ülkedeki meslektaşlarımız tarafından olumlu karşılanmıştır. Bu girişimlerin diğer katılımcılar tarafından da destek bulacağını ümit etmekteyim.” şeklinde konuştu.

Doğal çevre korunmalı

Konuşmasında doğal çevrenin korunmasına da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Nazarbayev, bölgedeki nehir sularının rasyonel bir şekilde yönetilmesine ve bu kaynakların taşıma arterleri olabileceğini hatırlattı. Projeye katılmak isteyen ülkelerin karşılıklı işbirliği konusunda güven ve her yönlü eşit işbirliğine hazır olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Nursultan Nazarbayev, bu süreçte kendilerine güvenlik arttırıcı önlemlerin güçlendirilmesinde oldukça deneyimli olan Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansının yardımcı olabileceğini ifade etti.

Çin dünyaya yeni bir model gösterdi

Konuşmasının son bölümünde ise Çin’in dünyaya bölgesel işbirliği konusunda yeni bir model gösterdiğine de işaret eden Nazarbayev, ortak kalkınma yoluyla istikrarın uluslararası işbirliğinde cazip hale geldiğini söyleyerek, forumu desteklediğini bildirdi.

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)