Suriye Hükümeti’nden ağır suçlama: Türkiye’nin İdlib’de bulunması düpedüz bir saldırganlık

Ноябрь 1, 2017 | 562 gösterim | GÜNDEM

 

caferiKazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Suriye Müzakerelerinde Şam yönetimi Türkiye’nin İdlib operasyonunu ‘saldırı’ olarak nitelendirdi. Astana’da düzenlenen 7. Suriye görüşmeleri sonrasında basın açıklaması yapan Suriye Hükümet Yetlisi Başar El Caferi, Türkiye’nin İdlib ilçesinde bulunmasının resmi Şam tarafından saldırganlık olarak değerlendirildiğini ve Türkiye’yi anlaşma hükümlerine uymamakla suçladı.

Türkiye’nin Suriye’deki varlığı bir saldırganlıktır

Türkiye’nin ülkede varlığını saldırganlık olarak değerlendiren El Caferi, bir önceki Astana görüşmelerinde İdlib bölgesinde çatışmasız bölgesi oluşturulması ve El Nusra’ya karşı mücadele edileceği yönünde karar alındığını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: “Astana’da altıncı turdan sonra yaşanan olay, Türk kuvvetlerinin Suriye topraklarına El Nusra ile işbirliği içinde ve koordinasyonda bulunarak girmesidir. Türkiye, garantör ülkeler arasında imzalanan rejimi destekleme yükümlülüklerine uymuyor” şeklinde konuştu.

El Caferi Ankara’yı suçladı

Şam Hükümetinin izni olmadan kendi topraklarında herhangi bir ülkenin askeri gücünün olmasını saldırganlık ve işgal olarak değerlendirildiğini ifade eden El Caferi, Türkiye’nin İdlib’ten çekilmesini istedi. Garantör ülkelerin üzerine düştüğü sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen El Caferi, Amerika’nın askeri varlığının ve ABD’nin önderlik ettiği uluslararası koalisyonun sözde güçlerinin düşmanca eylemlerinin Suriye’nin egemenliğine karşı saldırganlık olduğuna inandıklarını belirtti.

 

 

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)