Kırgızistan’da neden sarışın ve renkli gözlü çocuklar doğuyor?

Октябрь 7, 2017 | 3 848 gösterim | YAŞAM

 

kirgiz-kizlariÇoğunluğun siyah saçlı ve koyu kahverengi gözlü olduğu Kırgızistan’da sarı saçlı ve renkli gözlü kimselere rastlamak şaşırtıcı bir durum. Konuyu inceleyen uzmanlar, bu durumun Kırgızların tarihsel geçmişlerinden ve yabancılarla evlilik yapılmasından kaynaklandığını söyledi. Sputnik Kırgızistan’ın haberine göre, 20 yaşındaki Termilan Nurlanov saç ve göz rengi nedeniyle akranlarının kendisi için «Şuna bakın, Rus çocuk Kırgızca öğrenmiş» ifadelerini kullandığını belirtti. Açık renk gözleri ve saçlarıyla dikkat çeken ve ataları Issık Göl bölgesinden olan Nurlanov, Kırgız Ekonomi Üniversitesi’nde öğrenci. Ailesindeki tek yeşil gözlü kişi olan 25 yaşındaki Bermet Alişeva da «Ülkede birçok sarışın ve yeşil gözlü kişi var, ancak bunların çoğu Issık Göl’de» ifadelerini kullandı. Kırgız Ulusal Üniversitesi Tarih Fakültesi Dekanı Askarbek Bedelbayev, Kırgızistan halkı arasındaki bu farklılıkları şöyle açıkladı: «Kırgızlardan tarihte ilk kez Çinli tarihçi Sima Qiang milattan önce 201 yılında söz ediyor.

kirgiz-kizlari-1O zamanlar Kırgızlar Yenisey’de yaşıyordu. Avrupalılar gibi uzun boylu, mavi gözlü, kızıl saçlılardı. Kırgızların Yenisey’den göç etmesinin ardından da fiziksel özelliklerinde güçlü bir Moğol ve Avrupa karışımı meydana geldi. 20. yüzyılın sonlarından beri bu gibi insanlar daha da arttı. Zira günümüzde Kırgızistan’a yerleşen yabancılarla, Rus, Ukraynalı, Belaruslu hatta Almanlarla çok fazla evlilik gerçekleşiyor.»

‘Yüzde 40’ı Avrupalı özellikleri taşıyor’

Yaklaşık 10 yıldır DNA örneklerini inceleyen Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi İnsan Ekolojisi Enstitüsü Müdürü Asılbek Aydaraliyev de, Kırgızların çoğunun genlerinin yüzde 30 ilâ 40’ının Avrupalı özellikleri taşıdığını ifade etti. Aydaraliyev «Benim genlerimde yüzde 38 Avrupa, yüzde 7 Sahra altı bölgesi izleri tespit edildi. Birçok Kırgız, Kızılderili genleri de taşıyor. Bugün Kırgızistan nüfusunun yüzde 5 ilâ 10’u böyle insanlar» dedi. tr.sputniknews.com

 

Cevap bırakın

  • (yayınlanan olmayacak)